Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 22. 09. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Odkaz na video pro přidání na Facebook, Twitter, internetová fóra nebo pro posílání přátelům emailem: http://youtu.be/KflMu94JtFI

Celý text videa:

ME (myalgická encefalomyelitida)

Více než čtvrt milionu lidí ve Velké Británii je nemocných s ME, včetně dětí a teenagerů. A miliony po celém světě. Jejich počet se zvyšuje. Myalgická encefalomyelitida (někdy zvaná chronický únavový syndrom) je komplexní, závažná, dlouhodobá neurologická nemoc - nebo skupina nemocí. Jeden ze čtyř pacientů je upoutaný na byt nebo na lůžko, někdy roky nebo desítky let. Mnoho pacientů je příliš nemocných, na to aby chodili do práce a do školy nebo na aktivity s přáteli nebo dokonce na dělání normálních každodenních aktivit, jako je vaření oběda nebo osprchování se. Někteří jsou příliš nemocní a nemohou mluvit nebo polykat a potřebují výživu sondou do žaludku a komunikují pomocí posunků.

ME není pouze "být pořád unavený", je to "neviditelná nemoc" - navzdory tomu, že vypadáme OK, cítíme se hrozně, nemocně a jsme vyčerpaní po úplně malé aktivitě a pak potřebujeme hodiny nebo dny úplně odpočívat. Příliš mnoho cvičení nebo fyzické přemáhání náš stav zhoršuje. Je to jako mít tu nejhorší chřipku a zároveň se snažit běžet maratón. Pořád. Naše svaly nemají žádnou energii, není možné jasně přemýšlet a doslova desítky dalších příznaků, ovlivňujících náš spánek, nesnesitelné bolesti, točení hlavy, ovlivňujících náš imunitní systém, hormony, emoce, srdce, zažívání, je nám příliš horko nebo zima, jsme příliš citliví na světlo, zvuk a pachy a další.

Byli jsme zdraví, zaneprázdnění, aktivní, pracovití, úspěšní - do té doby, než jsme náhle bez jakéhokoliv varování, byli sraženi touto ničivou nemocí. Nebo, zdá se, že pro některé lidi to přijde postupně. ME obvykle začíná po závažné viróze nebo infekci, někdy po chemické otravě, pesticidech, očkováních nebo jiných spouštěčích a jako jiné nemoci se může zhoršovat díky emocionálním tlakům. Tisíce studií ukazují všechny fyzické problémy, které mohou nastat v našem těle, když máme ME - ale stále ještě přesně nevíme co ME způsobuje. Lidé s ME mají větší pravděpodobnost, že zemřou až o 20 let dříve, z důvodu nemoci srdce nebo ledvin nebo rakoviny. Bohužel někteří lidé s ME si vezmou život, protože se jim nedostává pomoci a podpory, kterou tak zoufale potřebují, místo toho se jim jednoduše řekne, aby "nepovídali a dělali, protože nejsou opravdu nemocní". ME není deprese. ME není psychologický problém nebo porucha chování, při které si myslíme, že jsme nemocní, a přitom nejsme. A ME není lenost!

ME je opravdová. Chceme se uzdravit! Máme sny, naděje a ambice! Chceme něco dělat! Nedělá se skoro žádný výzkum. ME nelze vyléčit - zatím ještě ne. Někdy se cítíme méně nemocní, někdy je to... horší. Stav mnoha lidí se zlepší, když mají čas odpočívat a pomocí různých způsobů léčby. Stav mnoha se nezlepší a jsou stále nemocní. Děkujeme za váš čas, který jste věnovali zhlédnutí tohoto videa. Prosíme, sdílejte ho se svými přáteli. Doufáme, že více lidí bude schopno porozumět.

* Děkujeme všem, kteří pomohli s vytvořením tohoto videa. Všichni mají ME.

Seznam příznaků:

Vyčerpání - Zhoršení příznaků po námaze, těžká únava po minimální aktivitě - Opožděné zotavení z únavy - Slabost - Mentální únava - Mozková mlha, zmatení - Ztráta schopnosti soustředění - Špatná pamě? & kognitivní problémy - Přetížení smyslů - Fotofobie (světloplachost) - Rozmazané vidění - Fonofobie (nesnášenlivost hluku) - Dysautonomie (porucha regulace autonomního nervového systému) - Porucha regulace tělesné teploty - Pocení & zvýšené teploty - Studené ruce & nohy - Porucha hormonální regulace - Hypotyreóza - Dysfunkce nadledvinek - Velmi nízký krevní tlak - Silné bolesti hlavy - Migrény - Ztuhlý a citlivý krk - Točení hlavy - Bolesti a křeče svalů - (Svalová) dystonie, cukání svalů - Neregenerující spánek - Nespavost - Hypersomnie - Narkolepsie - Ortostatická intolerance - POTS & tachykardie - Omdlévání - Problémy s rovnováhou a koordinací - Brnění - Ochrnutí - Třes - Záchvaty a epilepsie - Neuropatické bolesti - Problémy s dýcháním - Chronické bolesti v krku - Nateklé uzliny - Záněty dutin - Vředy - Chřipková malátnost - Neschopnost bojovat s infekcemi - Bledost - Bolesti kloubů - Ztráta vlasů - Emoční kolísání - Neschopnost těla reagovat na stres - Úzkost - Deprese - Podrážděnost - Dráždivý tračník - Nevolnost a zvracení - Citlivost na lepek a další potraviny - Změny v chuti k jídlu - Problémy s metabolizmem & váhou - Hypoglykémie - Žízeň, časté močení - Příznaky ledvinové, jaterní & žlučníkové - Pocit jako při otravě - Noční můry - Zvýšená citlivost na chemikálie - Nesnášenlivost alkoholu - Pocit jako při zamoření plísněmi a biotoxiny - Nesnášenlivost léků.

---------------------------------------------------------

PODěKOVÁNÍ: Děkujeme Get Well From ME za vytvoření videa a za to, že nám dovolili přidat české titulky. Originál videa je zde: http://www.youtube.com/watch?feature=player_profilepage&v=ZgAa-l-N1Eg

Stránky: http://getwellfromme.com/
Get Well from ME YouTube: http://www.youtube.com/user/GetWellFromME
Facebook:
http://facebook.com/getwellfromme
Twitter:
www.twitter.com/getwellfromme

 

Thank you to Get Well From ME for creating this video and for allowing us to add Czech subtitles. The original video is here: http://www.youtube.com/watch?feature=player_profilepage&v=ZgAa-l-N1Eg

Website: http://getwellfromme.com/
Get Well from ME YouTube: http://www.youtube.com/user/GetWellFromME
Facebook:
http://facebook.com/getwellfromme
Twitter:
www.twitter.com/getwellfromme
( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.