Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 18. 12. 2018   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


* Daniela – odmítnutí nemocnicí
Vydáno dne 15. 04. 2012 (7474 přečtení)Informace basic

Pozn. red. ME/CFS.cz: Obsah následujících řádků pochází z e-mailu zaslaného do televize a je zveřejněn se souhlasem autorky. Paní Daniela se snaží svoji otřesnou zkušenost s hrubým jednáním v nemocnici medializovat.

кредит онлайн кредит онлайн заявка

Dne 18. 3. 2012

Zdravím Vás, pane redaktore,

mluvili jsme spolu dvakrát telefonicky ohledně situace nemocných ME/CFS - tzv. „chronického únavového syndromu," dg. kód G93.3 dle MKN-10. Projevil jste zájem udělat na toto téma reportáž, ale jsem přesvědčena o tom, že toto téma nebylo "povoleno," bohužel.

Situace v nemocnicích je rok od roku horší, což jsem poznala na vlastní kůži. Zkušenost z neděle 11. 3. 2012 v Brně však nemá obdoby. Dosud jsem se z této události nevzpamatovala a můj zdravotní stav se o hodně zhoršil. Jsem přesvědčena, že takové chování je na žalobu, ale v dnešní době už nevím na koho se obrátit, jak postupovat.

V Brně jsem totiž z vyčerpanosti zkolabovala. Ujali se mě mladí lidé a zavezli k nemocnici (zatím nejmenované). Před interní ambulancí jsem ležela půl hodiny na 4 židlích, sestra mi udělala EKG a odběr krve. Zjištěna byla palpitace a vysoký krevní tlak. Lékař se dostavil za další půl hodiny a povýšeně se zeptal, co mi je. Prý, když je to chronické, co bych chtěla. Neshledává žádný důvod k hospitalizaci. Požádala jsem o infuzi, říkala jsem, že jsem celkově vyčerpaná a neudržím se ani na nohou. Že mi infuze vždy pomohly. Lékař napsal zprávu a prý mě převezou na 1. interní kliniku. Jak se ukázalo, byla to psychiatrie - letitá a stále trvající klasika. Vyšetřil mě pan docent, do zprávy napsal, že jsem orientovaná všemi kvalitami a není důvod k hospitalizaci. Prosila jsem tedy alespoň o číslo na taxi. Prý a? si jej zjistím sama. Mezitím se tam už objevila „ostraha hulvátů“ v černém s vyjádřením, že mě z nemocnice prý VYKOPOU!

Brečela jsem, vynervovaná, vyčerpaná, žádala o sklenici vody a sama odešla. U východu byla lehátka na kolečkách, nedokázala jsem dojít dál. Vyčerpaná jsem si lehla. Kolem prošla sestra – bez jakéhokoliv zájmu. Ležela jsem asi tak 40min., když se opět objevili "ti ochránci" v černém s primitivním chováním. Rýpali do mě velice opovržlivými slovy, já neměla sílu nijak reagovat. Donutili mě nemocnici opustit. Byla půlnoc a já 67letá osoba, vyčerpáním a šokem dezorientovaná, jsem se ocitla na pustém prostranství, jen v dálce světla. Nevěděla jsem vůbec, kde jsem. Mobil už bez kreditu, zima, vítr, žízeň. Potácela jsem se a hledala, kde si lehnout. Ozval se asi pud sebezáchovy, jinak bych si lehla do příkopu a zemřela. Zavolala jsem na tísňovou linku, asi 155. Už jsem velmi špatně mluvila. První reakce paní ze 155 byla, že jsem asi prý opilá. S pláčem jsem poděkovala za pomoc a ukončila hovor. Ale asi přece jenom poslala policisty, protože se tam za nedlouho objevili. Opět podezírání z opilosti, potřeby psychiatrie, což už bylo moc pro mě  - zuboženou, ponižovanou, na smrt vyčerpanou. Brečela jsem, že mi je zima a potřebuji si lehnout. Prosila jsem, a? mě odvezou. To prý není standardní, tak se radili s nadřízeným, co se mnou. Potom mě vyzvali, a? si sednu k nim do auta, a odvezli mě na nejbližší hotel v 00,50 hod. Tam jsem se ubytovala, opět podezíraná. Zaplatila jsem za 3 noclehy 1550Kč a 3 dny jsem tam v tom hotelu jenom ležela a spala. Každý večer na mě padl strach. Volala jsem na bezplatnou linku seniorů. čtvrtý den pro mne přijela kamarádka a odvezla mě.

Zůstává ve mně strach a nevím, jak to bude dál... Bojím se ve své zemi, v zemi, kde je možné už všechno, žádný právní stát, žádná morálka, doslova horor. Nejhorší zkušenost a co bude dál????

Se souhlasem paní Daniely citujeme z jejího dalšího e-mailu:

Dne 10. 4. 2012

Když nyní čtu své řádky, uvědomuji si, že napsaná slova vůbec nemohou vystihnout tu traumatizující událost. Musela bych slovo od slova napsat, jakými urážkami jsem byla častovaná. Dovolit si takové sprosté chování k ženě, navíc mého věku, svědčí o morální nízkosti. Že se člověk setká s takto hrubým chováním na půdě nemocnice, je téměř neuvěřitelné.

Po tomto zážitku z brněnské nemocnice jsem se rozhodla nebýt už v budoucnu stejnou bezmocnou obětí, kdy se nemůžete bránit, protože se právě nacházíte na hraně svých sil. Požádala jsem proto svoji praktickou lékařku, aby mi ve formátu A5 napsala potvrzení, že trpím kolapsovými stavy z totální celkové vyčerpanosti, a že se nejedná o alkohol nebo drogy! V potvrzení se doporučuje jako 1. pomoc uložit pacienta do klidu, podat tekutiny, infuze. Požádala jsem, aby uvedla i dg. G93.3 - neurologické onemocnění. Nalepila jsem svou fotografii jako na průkazce a dala "zafoliovat." Jsem tak, aspoň doufám, do budoucna chráněna před hlupáky. Doporučuji ostatním! Už před lety mi bylo po telefonu řečeno nějakou lékařkou z ministerstva zdravotnictví, a? si udělám průkazku sama. Nyní k tomu došlo. Tak ji ofotím a pošlu na ministerstvo. Připíši, že takto si ji nechají udělat všichni nemocní s ME/CFS. Když nás stát ignoruje, poradíme si sami!!!

Srdečně Vás zdraví a děkuje
Daniela (dg. postvirový únavový syndrom již 22 let)

Dovětek redakce ME/CFS.cz:

Citujeme z odpovědi Ministerstva zdravotnictví čR č.j. 7400/2008 ze dne 13. 2. 2009 na Stížnost na neřešení otázky pacientů s ME/CFS:

 

„Ministerstvo zdravotnictví nezastává názor, že situace je kritická a desetitisíce pacientů s CFS nedostává adekvátní péči. Počet hospitalizovaných osob v nemocnicích v čR s diagnózou G93.3. byl v roce 2005 - 34 osob, v roce 2006 - 21 osob, v roce 2007 - 18 osob – zdroj Národní registr hospitalizovaných.“
Více viz http://www.me-cfs.cz/prilohy/akce_2005-2011.pdf, bod 11  - JEDNÁNÍ S MINISTERSTVEM ZDRAVOTNICTVÍ čR VE VěCI VYPRACOVÁNÍ SMěRNIC DIAGNOSTIKY A LÉčBY ME/CFS

 

Red.ME/CFS.cz: Jak patrno ze zkušenosti paní Daniely a dalších nemocných s dg. G93.3, počty hospitalizovaných pacientů ještě klesnou. Ministerští úředníci mohou být spokojeni.
( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 23 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.