Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 18. 08. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


* Vitamin B12
Vydáno dne 05. 10. 2009 (29798 přečtení)Vitamin B12 (kobalamin) je ve vodě rozpustný vitamin, který má ze všech vitaminů nejsložitější strukturu. (Komplexní sloučenina se 4 pyrolovými jádry, která svírají jeden atom kobaltu.) Objeven byl v roce 1926 Dr. Georgem R. Minotem a Dr. Wiliamem P. Murphym.

Funkce B12: Je nezbytný pro správnou krvetvorbu (zrání červených krvinek), funkci mozku, nervového systému a množení buněk. Je nezbytný pro syntézu nukleových kyselin a myelinu (obal nervových vláken). S kyselinou listovou je nezastupitelným faktorem při syntéze DNA (deoxyribonukleová kyselina – nositelka genetické informace). Účastní se tvorby mastných kyselin a ATP.

Vstřebávání B12 v těle: Do krve a tkání se může vstřebávat pouze v komplexu s tzv. vnitřním faktorem (intrinsic factor - protein vylučovaný parietálními buňkami žaludeční stěny). Nedostatek vnitřního faktoru způsobuje i nedostatek B12. (Příčina perniciózní anémie, autoimunitní nemoci, kdy imunitní systém způsobuje zánět a ničí parietální buňky žaludku, které vylučují vnitřní faktor.) 

Dávky: Denní spotřeba u dospělých je 2 – 3mcg.
Terapeutické dávky: 100 - 1000mcg.

Příznaky z předávkování: Nejsou popisovány. U osob, které nedostatkem B12 netrpí, nemá jeho podávání žádný vliv.

Příznaky z nedostatku: Příznaky nedostatku vitaminu B12 zahrnují zejména chudokrevnost (anémii), která se klinicky projevuje bledostí kůže a sliznic, jako Hunterova glositida se zánětem jazyka, který může progredovat až k atrofii sliznice jazyka, dále únavností, závratěmi a kognitivními potížemi. Dalším projevem nedostatku vitaminu B12 jsou neurologické příznaky. Závažný nedostatek vede k degeneraci mozku a nervového systému s degenerací určitých úseků míchy. Provází je pocit jehličkovitého píchání v oblasti rukou a chodidel, potíže typu mravenčení, ztráta pohybových reflexů, poruchy chůze a citlivosti. Může nastat zhoršení pamě?ových a vizuálních schopností, zmatenost, změny charakterových vlastností, poruchy vnímání, depresivní příznaky a mohou se objevovat až halucinace a psychóza. Psychiatrické příznaky lékaři vysvětlují nedostatečnou tvorbou některých neurotransmiterů.

Negativní faktory: Kouření (i pasivní), alkohol. Mezi léky, jež mohou snižovat B12 a kyselinu listovou, patří antacida, H2 blokátory, inhibitory protonové pumpy, hormonální antikonceptiva, hypnotika a antibiotika, která narušují střevní mikroflóru.

Uvádí se, že snížením vitamínu B12 trpí ve střední Evropě 10-15% populace. častěji se vyskytuje u nemocných s chronickými záněty žaludku, u nemocí tenkého střeva, postižení ledvin, štítné žlázy a u celé řady dalších interních nemocí. B12 ovlivňuje metabolismus každé buňky a jeho nedostatek se dotýká většiny orgánů. Dále se častěji objevuje u alkoholismu, při dlouhodobém stresu, graviditě a u starších osob. 

Přirozené zdroje: člověk si B12 neumí vytvářet a je odkázán na jeho přísun zejm. potravou živočišného původu. Hlavním zdrojem je především maso, vnitřnosti (játra, ledvinky), mléko a vejce.

Náhradní a doplňkové zdroje: Injekce B12. Mají ze všech substitučních zdrojů nejvyšší využitelnost - až 99%. Nevýhodou je nepříjemný způsob aplikace a dostupnost pouze na lékařský předpis.

Aplikují se intramuskulárně (do svalu) nebo hluboko subkutánně (do podkoží). B12 může být součástí infuzní výživy, ale nelze ho podávat intravenózně (do žíly) v injekci.

Standardní léčbu nedostatku vitamínu B12 představují injekce B12 ve formě kyanokobalaminu nebo hydroxykobalaminu. V organismu se přemění na aktivní formy - koenzymy metylkobalamin a adenosylkobalamin. Aktivní formy jsou méně stabilní pro farmaceutické využití, a proto jsou přípravky s jejich obsahem sice dražší, za to se snadněji absorbují a tělo je rychle využije.
B12 se nejčastěji podává ve formě kyanokobalaminu. Je to syntetická forma vitaminu B12, (která se nevyskytuje v přírodě), ale pro svoji snadnou dostupnost a dobrou stabilitu se běžně používá ke klinickým účelům. Hydroxykobalamin působí déle a proto nevyžaduje tak častou aplikaci jako B12/kyanokobalamin. Injekce však jsou bolestivější. Pro odstranění bolesti může být přidáno anestetikum.

Tablety B12. V zahraničí je k dostání sublinguální B12 (podání pod jazyk) přímo s aktivním metylkobalaminem. Tableta se nechává rozpustit pod jazykem, odkud účinná látka přechází rovnou do krevního oběhu. Tím odpadá vstřebávání přes trávicí trakt. Výrobci o podjazykových tabletách uvádějí, že jsou mnohem účinnější než běžné polykací tbl. a přirovnávají jejich efektivitu k injekcím. Pacient se navíc vyhne jejich nepříjemné aplikaci.

Další možnosti podávání B12. Na internetu jsou dostupné informace o pohodlnější možnosti doplňování  B12 než jsou injekce a účinnější než tablety - podání metylkobalaminu v mas?ové formě (např. http://www.vitacroft.com/c4301.html, http://www.harvesthealth.com/bib12crhipo2.html). Využitelnost B12 při transdermálním podání je údajně až 90%. 

Zde jsou informace o experimentálním podání metylkobalaminu formou spreje.

Možnosti v čR: U nás je v lékárnách B12 v injekcích (na lékařský předpis) a v tabletách (bez lékařského předpisu) nabízen pouze ve formě kyanokobalaminu. Ten se však orálním podáním (polknutím tabletky, kdy se B12 do těla dostává přes trávicí trakt a musí se teprve v těle zpracovat do podoby aktivního methylkobalaminu) u nemocných s ME/CFS vstřebává velmi nedostatečně a účinky jsou proto často chabé. Tento proces je o to méně účinný, čím má pacient horší zažívání. Podle informací dostupných na internetu lidé s ME/CFS využijí z B12/kyanokobalaminu v tbl. údajně v některých případech i pouhé jedno procento.

V čR je dále k dostání sublinguální B12 obsahující kyanokobalamin i účinnější hydroxykobalamin. Viz:
http://www.lekarna.cz/vitamin-b12-tbl-30/  
http://www.favea-trade.cz/vitamin-b12-30-tbl-27
Přípravek však nedosahuje potřebného množství účinné látky doporučované odborníky na ME/CFS (viz níže), aby plnohodnotně nahradil zahraniční podjazykové tabletky s metylkobalaminem.

Pozn. 1: Vitamíny skupiny B by měly být podávány společně, nebo? jsou vzájemně propojeny ve své funkci.

B12 u ME/CFS: Podle neoficiálních zpráv pacientů s benigní myalgickou encefalomyelitidou/syndromem chronické únavy (ME/CFS) o zlepšování po injekcích B12 i výzkumné studie ukazují, že osoby s normálním krevním obrazem trpící neurologickými příznaky při CFS, mohou těžit z injekcí B12.
Dr. P. Cheney a Ch. Lapp začali léčbu pacientů s CFS kyanokobalaminem parenterálně (mimostřevně - obejitím vstřebávání přes trávicí trakt). 50 až 80% jejich pacientů hlásilo určité zlepšení. Většina pacientů měla před léčbou normální hladinu sérového vitamínu B12 a folátu. Měření hladin homocysteinu a metylmalonátu na Cheneyho klinice ukázalo zvýšení u přibližně jedné třetiny pacientů s CFS, což naznačuje, že nedostatek B12 může být přispívajícím faktorem k symptomatologii této podskupiny pacientů. (Pozn.: Zvýšení methylmalonové kyseliny a celkového homocysteinu se užívá jako ukazatele nedostatku B12.) Charles Lapp navrhl, že důvodem může být snížená schopnost dopravy B12 do buněk. Ve vyšších dávkách B12 výrazně zlepšuje energetickou hladinu, kognitivní schopnosti a náladu, snižuje podrážděnost, necitlivost a slabost v této podskupině. Zlepšení se obvykle dostaví během šesti týdnů. Dr. Lapp oznámil, že léčí tisíce pacientů vysokou dávkou B12 více než deset let bez jakýchkoli důkazů svědčících o toxicitě kyanokobalaminu dokonce ani při 15 000mcg týdně. (Prof. De Meirleir doporučuje až 20 000mcg týdně.) Nezaznamenal žádné závažné nežádoucí účinky než modřiny v místě vpichu. Zřídkakdy dochází k mírně narůžovělému nádechu moči po injekci, ale zdá se, že to je neškodné. Příležitostně se u pacienta může objevit vyrážka akne, která rychle reaguje na snížení dávkování. Injekce B12 jsou kontraindikované u pacientů se selháváním ledvin.

V článku o vitamínu B12 v časopisu Interaction (srpen 2005) společnosti Action for ME vyšly následující názory dalších odborníků na B12 u ME/CFS:

Profesor Leslie Findley uvádí, že může dojít k vyčerpání centrálního B12 dokonce při normálních hladinách B12, a že asi 50 % jeho pacientů vykázalo dobrou odezvu na injekce.
Dr. George Lewith, výzkumník Centra pro alternativní medicínu v Southamptonu, říká, že injekce B12 má cenu zkusit na pár měsíců. Když jsou pacientům prospěšné, pak se má pokračovat, když ne, má se jejich aplikace ukončit. říká, že vitamín B12 neuškodí, ale podávání injekcí úplně neškodné není.
Dr. Charles Sheppard, lékařský poradce
ME asociace a bývalý praktický lékař, říká: „Není to forma léčby, kterou já osobně doporučuji nebo předepisuji. Zaprvé může zamaskovat počátek perniciózní anémie a zadruhé pro nedostatek výzkumných důkazů. Nicméně mám pocit, že jde o oblast léčby hodné dalšího výzkumu, protože v lékařské literatuře existují určité důkazy, že zvýšené hladiny homocysteinu v mozkomíšním moku pacientů s ME/CFS by mohly mít spojitost s mírným nedostatkem vitamínu B12.
Dr. Sarah Myhill
navrhuje injekce B12 všem svým pacientům s ME/CFS, protože vidí úspěch a mnoho z jejích pacientů těží z podávání těchto injekcí. Doporučuje zkusit jednu injekci 2mg B12 týdně po dobu deseti týdnů a stopnout injekce v případě, když se neprojeví žádné zlepšení.
Neurolog Prof. Florian Thomas ze St. Louiské univerzity v USA chce vidět důkladnější testování B12: „Další testování je potřebné. Jestliže si praktičtí lékaři myslí, že utrpení jejich pacientů mohou způsobovat symptomy nedostatku B12, ale jejich sérové hladiny jsou normální, měli by provést test na kyselinu metylmalonovou (MMA), která se zvýší, když B12 chybí. Jestliže se nachází v normálním množství v krvi nebo v moči, pak má tělo dostatek B12. Chudokrevnost se projevuje kromě zvýšení kyseliny metylmalonové také zvýšením homocysteinu.“
Dr. Kelly Morris říká, že megadávky jakýchkoli živin mohou potenciálně mít nežádoucí účinky narušením rovnováhy ostatních chemikálií v těle, a že toxicita vysokých dávek B12 pro člověka byla nastíněna, ale nebyla prokázána, podle toho, co ví.

Další využití B12:

Hydroxykobalamin se používá pro akutní léčbu otravy kyanidem.

Experimentálně:

  • Některá doporučení udávají užívání B12 ve formě metylkobalaminu při syndromu propustného střeva (vlivem zánětu může docházet k propustnosti střev, čímž se bakterie + některé jejich vedlejší produkty mohou dostávat do organismu).
  • Podle některých zpráv působí B12 jako „čistič organismu“ od nadbytku H2S. Tato studie http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17976885  uvádí, že hydroxykobalamin fungoval proti intoxikaci sirovodíkem u 60% laboratorních myší, které byly otráveny vysokými dávkami H2S.
  • Jiná teorie říká, že hydroxykobalamin odstraňuje kysličník dusičný a může řešit podezření na zvýšení oxidu dusíku/peroxynitritu u ME/CFS. (Martin L. Pall http://www.mcscanadian.org/res_pall_cfs.html)
  • O různých jiných využití B12 /methylkobalaminu pojednává např. článek na http://www.prohealth.com/library/showarticle.cfm?libid=481.

Zdroj:
Wikipedie
http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B12
http://en.wikipedia.org/wiki/Hydroxocobalamin
http://en.wikipedia.org/wiki/Cyanocobalamin
http://en.wikipedia.org/wiki/Methylcobalamin   
Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome:Clinical Working Case Definition, Diagnostic and Treatment Protocols
http://www.mefmaction.net/documents/journal.pdf
časopis Interaction (srpen 2005) společnosti
Action for ME

Více informací:
http://www.labtestsonline.cz/tests/VitaminB12.html?lnk=3
https://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/3141_21803.html
http://www.anamneza.cz/moduly/clanek.php3?id=273&sekce=9
http://www.ulekare.cz/clanek/vitamin-b12-1412
http://www.pacienti.cz/vypis.php?kat=homocystein


Pozn. 2: ME/CFS představuje heterogenní (nesourodé) onemocnění. To znamená, že je tento termín zastřešující diagnózou pro skupiny mnohdy rozdílných zdravotních problémů s různou příčinou. Proto je dobré zajímat se přednostně o terapie, jež přinášejí kladné výsledky u pacientů s dominujícími příznaky a závažností jako jsou vaše - stejný počátek nemoci, (který může být náhlý nebo naopak pozvolný, přicházející po prodělání infekce nebo bez dokumentovaného infekčního počátku) apod. Hledejte pro sebe modely medicínského přístupu těch odborníků, jejichž pacienti udávají potíže a nálezy shodné s vašimi, protože samotná diagnóza CFS ještě není zárukou vhodnosti jakkoli úspěšné terapie právě pro vás. 

Upozornění: Informace obsažené v tomto článku nejsou zamýšlené jako lékařské doporučení nebo jako návrh k léčbě!
( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.