Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 18. 08. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


* Seznam pro rodiny a přátele: Jak pomáhat lidem s ME/CFS?
Vydáno dne 05. 05. 2009 (14033 přečtení)Benigní myalgická encefalomyelitida (ME) /syndrom chronické únavy (CFS) má u každého pacienta jiný průběh. U mnohých se symptomy časem zlepší, většinou se však zcela neuzdraví. Mohou se střídat období zlepšení a opětovného zhoršení stavu.
Uvádí se, že až 25% pacientů je postiženo těžce a nemoc se u nich postupně zhoršuje. Mnoho těžce postižených pacientů je dlouhodobě upoutaných na lůžko a potřebuje asistenční pomoc.
Podpora rodiny a přátel je důležitá pro všechny nemocné s ME/CFS, nebo? všichni musí začlenit zvládání této náročné nemoci do svých životů.

Klíče k pomoci lidem s ME/CFS jsou: informovanost o nemoci, komunikace a emocionální podpora. Pokud nevíte, jak nejlépe podporovat, zeptejte se pacientů samotných.

Obecná doporučení

 • O nemoci se vzdělávejte. čtěte články o výzkumu, léčbě a jejím zvládání.
 • Pochopte a akceptujte její závažnost. Projevujte co největší trpělivost, péči a porozumění.
 • Účastněte se návštěv u lékaře nejen jako doprovod a odvoz, ale jděte s nemocným přímo do ordinace, abyste ukázali svoji podporu; dělejte si poznámky, ptejte se lékaře, podělte se o své názory a svá pozorování. Pokud je třeba, zkontrolujte zprávy nebo zápisy.
 • Nabídněte pomoc: např. vyřiïte pochůzky, veïte a řiïte finance, pomožte vyplňovat formuláře pro osoby s postižením, sledujte placení pojištění, pomáhejte s praktickými činnostmi chodu domácnosti.
 • Upravte společné aktivity podle možností pacienta a povídejte si o společně prožitých událostech. Plány a očekávání pružně upravujte, počítejte s nepředvídatelnými změnami příznaků.
 • Vyhýbejte se porovnávání věcí, tak jak bývaly, se stavem dnes.
 • Vytvořte si „nový standard“ (normální stav), upravte si cíle a plány, jak vyžaduje zdravotní stav.
 • Udržujte otevřenou komunikaci. Mějte vůli k naslouchání, ale dejte pacientovi najevo, když jste přetíženi a potřebujete si odpočinout. Nedovolte, aby vaše diskuse ovládla zlost vůči chorobě.
  Nemocní lidé mohou ztrácet při rozhovoru nit, nebo mít obtíže s vyjádřením svých myšlenek. Poruchy paměti mohou způsobit skákání do řeči („Jestli to neřeknu hned teï, zapomenu na to.“). Pokud je skákání do řeči časté nebo rozptylující, doporučte pacientům, a? si během rozhovoru poznamenají, co chtějí říct.
 • Vyhněte se dobře míněným poznámkám, které mohou být chápány jako necitlivé a bolestivé, ničící důvěru. Zvláště nepředhazujte nemocnému příběhy o tom, jak jiné osoby lépe zvládly stejné nebo dokonce "ještě horší" potíže - vynechejte vyprávění z druhé nebo třetí ruky, o kterých jste se ve skutečnosti nemohli přesvědčit, zda jsou pravdivé. Například NEříkejte:

  Tak mi řekni, co mám teda podle tebe dělat?
  Prostě s tím musíš žít.
  Kdybys prostě udělala to a to _________ , bylo by ti lépe.
  Pomoz si sama/sám.
  Pokud budeš opravdu chtít, můžeš to zvládnout.
  Mám spoustu stejných symptomů jako ty, ale musím se překonat…

  Jedna známá mi vyprávěla, že jedna její příbuzná měla úplně stejné potíže jako ty a sama se uzdravila tím, že  _________

  Kdyby ses tomu tak nepoddával/a bylo by ti mnohem líp.
 • I zdraví lidé občas zakoušejí některé příznaky CFS, ne však tak často a silně, ani v takových kombinacích jako je běžné při této nemoci. Prohlášení typu „Já bývám taky unavená/ý“, nebo „Nejsi jediná/ý, kdo zapomíná“ mohou u nemocných s CFS vyvolat pocit nepochopení jejich potíží. Místo toho se pokuste vyjadřovat konstruktivně - pochopení, povzbuzení, nabídnout pomoc:

  Je mi líto, že se cítíš tak špatně.
  Vím, že je to pro tebe těžké.
  Zvládáš tuto nemoc tak dobře, i když vím, že občas tě opravdu zmáhá.
  Společně to zvládneme.
  Mohu pro tebe teï něco udělat?
  Přál bych si, abych ti mohl pomoci.


  S radami buïte opatrní. Pacient potřebuje empatii a pochopení, ale může odmítat dobře míněné, avšak nevyžádané rady. často jen chce, abyste mu naslouchali.
 • Pamatujte, že tato nemoc není logická. Respektujte potřebu nemocného při prvním náznaku vyčerpání přerušit aktivitu a hned si odpočinout. Pacienti potřebují měnit plány v poslední minutě nebo odmítnout dělat některé věci, pokud cítí, že by vedly k vyčerpání nebo relapsu (opětovnému vzplanutí potíží). Někdy zvládnou více, jindy méně, smiřte se s tím.
Doporučení pro přátele
Tváří v tvář chronické nemoci jsou přátelství prověřována, mohou být posílena, nebo mohou naopak zaniknout. Pokud jedna z osob onemocní, stává se "braní a dávání" v přátelství nevyváženým. Mnozí nemocní lidé se stávají samotářskými a odtažitými, obzvláš? během relapsů, nebo? trávit čas s lidmi vyžaduje energii. Protože mají nedostatek energie, jejich kontakty mohou být méně časté než v minulosti.
 • Uvědomte si, že ačkoliv se nějaká osoba může zdát na pohled „normální“, když jste spolu, nemusíte zaznamenat relaps přicházející až po nějaké aktivitě. Mnozí lidé s CFS se snaží působit co nejlépe, pokud jsou s přáteli. Před příchodem návštěvy často cíleně odpočívají, aby na okolí působili dobře, ale později o samotě za to platí vysokou cenu v podobě zhoršení příznaků.
 • Vašeho přátelství je nyní třeba více než kdy jindy. Ukažte, že máte zájem. Sami nabídněte, že si nemocný při vaší návštěvě může klidně lehnout a povídat si vleže.
 • Promluvte si o pocitech odmítnutí a pokuste se zvládat nedorozumění, která často vznikají při náhlých změnách plánů. Ptejte se na věci, kterým nerozumíte. Promluvte si o možnostech a dohodněte se na základních pravidlech pokračování vašeho přátelství. Budete v kontaktu méně? Kdo bude volat komu? Jak dát jasným způsobem najevo, pokud bude nemocná osoba potřebovat ukončit návštěvu nebo rozhovor?
 • Pokud máte pochybnosti o své schopnosti pokračovat v přátelství, zeptejte se sám/sama sebe na důvody: Jde o strach z nakažlivé choroby? Zlost z častého odkládání a měnění plánů? Otrávenost z častého poslouchání stížností a řečí o potížích? Můžete být schopni řešit tyto problémy společně a pokračovat v přátelství se vzájemně dohodnutými změnami ve vztahu.
 • Pokud nejste schopni pokračovat ve vztahu, vyjádřete se přímým, ale laskavým způsobem. Nezmizte jen tak. Dejte nemocné osobě najevo, že problémem není ona, problémem je nemoc.
Doporučení pro partnery
Žít v manželství nebo být v romantickém vztahu s osobou s CFS může být mimořádně náročné. Mějte na paměti, že vaší podpory a lásky je nyní třeba více než kdykoliv předtím.
 • Dovolte pacientovi dělat toho jen tolik, kolik je možné (bez zničujících následků). V lepším období, kdy se příznaky zmírní, svou péči uberte, aby si nemocný udržel pocit nezávislosti a schopnosti.
 • Můžete zažívat pocity viny, zklamání, bezmocnosti a nesnášenlivosti. Můžete se cítit velice zatížení nadměrnou odpovědností. Můžete se cítit bezmocní, ba dokonce vinní tím, že nejste schopni svému partnerovi pomoci v jeho zdravotní situaci. Je normální cítit se zklamaný, netrpělivý, nebo dokonce podvedený. Někdy je potřeba prožít si období truchlení nad ztrátou bývalého způsobu života a osoby, jak jste ji kdysi znali. Je nutné řešit finanční zabezpečení a vyrovnat se se zvýšenou odpovědností za chod rodiny a domácnosti. Pomůže rozhovor o těchto pocitech s partnerem, s přítelem nebo s profesionálním poradcem.
 • Užívejte společné aktivity a vymýšlejte takové, jež vyžadují jen nízký výdej energie. Např. sledování videonahrávek, vaření, předčítání nahlas, hraní slovních nebo stolních her, poslouchání hudby, vyjížïka autem, piknik na dvorku nebo v posteli, masáž, využívání počítačových novinek, e-mailů a webů podpůrných skupin.
 • Pokud to lze, plánujte nezávazně. Připravte si alternativní plány pro případ, že pacientovi nebude dobře na tolik, aby se mohl spoluúčastnit některých aktivit.
 • Snížená energie vede ke sníženému zájmu o sex, takže sexuální aktivity mohou být méně časté a méně intenzivní. Promluvte si o tom s partnerem, společně zvažte možné úpravy a alternativy vašeho sexuálního života.
 • Dotýkejte se: objímejte se, držte se za ruce a dávejte si navzájem najevo další projevy vašich citů.
Doporučení pro rodiny
 • Buïte pružní, jak to jen jde, podle potřeby měňte rodinné role a zodpovědnosti.
 • Nedávejte pacientovi vinu za to, co pro vás v současné době už není schopen udělat. Místo toho mu vyjadřujte vděčnost za to, co vše vám stále ještě může nabídnout, a že je stále důležitý a milovaný.
 • Pokud je v rodině nemocných více osob (s CFS nebo jinou chorobou), vyhněte se „soutěžení“ příznaků. Porovnávání závažnosti příznaků nebo míry zlepšení, co kdo jak zvládá, není plodné.
 • „Soužití“ s CFS není v rodině nikdy jednoduché. Slibte si, že budete zkoušet různá řešení problémů, pracujte společně jako tým.
 • Pokud nastanou problémy ve vztazích, používejte pro jejich řešení konstruktivní techniky, vyhněte se destruktivním hádkám. Stav nemocných s CFS kolísá, nepropadejte zbytečné skepsi při náhlých výkyvech stavu a neřešte v tuto chvíli dlouhodobé problémy. Jejich řešení odložte na příznivější situaci. Pokud nejste schopni vyřešit problémy ve vztazích sami, vyhledejte profesionální pomoc.
Překlad: PaD( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.