Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 16. 02. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


* Léčení v Belgii 4 – Praktické tipy
Vydáno dne 23. 01. 2009 (8581 přečtení)Redakci ME/CFS.cz oslovil pan Martin Ch., aby prostřednictvím našich stránek informoval o svých zkušenostech s diagnostikou a léčbou dostupnou pro pacienty s chronickým únavovým syndromem/benigní myalgickou encefalomyelitidou (ME/CFS) v zahraničí.
Zde je další z článků, které Martin Ch. připravil:

Pokud byste se na základě vlastního uvážení rozhodli pro léčbu v Bruselu, bude se vám možná hodit několik praktických tipů.

Himmunitas
Klinika Himmunitas nemá vlastní webové stránky. Můžete se ale objednat emailem na info@ehmb.be, telefonicky +32 / 2 266 87 40, faxem + 32 / 2 266 87 50. Adresa je De Tyraslaan 111, 1120 Neder-Over-Heembeek, Brusel.

Informace o nejdůležitějších testech pro nemoc ME/CFS, o funkci (či spíše dysfunkci) imunitního systému, zažívání a dalších podstatných věcech, které jsou důležité pro pochopení nemoci, můžete najít na webu RED Laboratories http://www.redlabs.com/. S touto laboratoří Prof. De Meirleir úzce spolupracuje.

Klinika Himmunitas se nachází na severním okraji Bruselu. A? už byste jeli autem, nebo letěli, je lepší zajistit si ubytování někde v severní části Bruselu. Vyhnete se tak zdlouhavému cestování po Bruselu.
Pokud se budete po Bruselu pohybovat městskou hromadnou dopravou, bude se vám hodit bruselský jízdní řád, on-line ho naleznete na www.stib.be. Pokud byste jeli z centra, můžete nastoupit na stanici metra Gare Du Nord / Noordstation na autobus č. 57 a dojet na zastávku Militair Hospitaal. Pak se můžete zorientovat podle tohoto plánku. Klinika je poměrně nenápadná bílá přízemní budova. Nemá ani nějaké příliš výrazné označení (cedule Himmunitas je opravdu malá), takže jsem měl trochu problémy ji najít. Navíc v druhém křídle budovy sídlí jiná firma, takže to může také zmást.

Jinak pro zajímavost – „Himmunitas“ je uměle vytvořený název, který má vyjadřovat myšlenku „Immunity for Humanity“, tedy „Imunita pro lidi.“

Na klinice
Abyste se na klinice domluvili, je vhodné, abyste mluvili alespoň jedním světovým jazykem. Ideální je angličtina nebo francouzština. Klinika leží ve vlámské části Belgie, takže možností je také vlámština (=holandština). A určitě by stačila také němčina, někdo z kliniky jí bude určitě hovořit. V každém případě anglicky, francouzsky a vlámsky tam mluví všichni. Vaše jazykové schopnosti by měly být alespoň na střední úrovni – schopnost domluvit se. Pokud tvoří vaše slovní zásoba „20 slov“, tak bych doporučoval vzít si s sebou někoho, kdo vám bude tlumočit.

Je dobré, pokud si písemně připravíte, jaké máte zdravotní problémy, případně historii vašeho onemocnění. Není to ale nezbytně nutné. První den ráno dostanete dotazník, kde jsou na dvou stranách A4 vypsány typické zdravotní problémy, které pacienti s ME/CFS mají. V dotazníku zaškrtnete, jaké problémy máte. U každé položky označíte stupeň problémů – žádné, mírné, střední, těžké. Abyste mohli dotazník vyplnit, je opět potřebná docela solidní znalost jazyka. Nebo si alespoň dopředu nastudujte terminologii k symptomům ME/CFS v jednom ze zmíněných cizích jazyků.

Prof. De Meirleir se vás také pravděpodobně zeptá, jak nemoc začala. Např. jestli onemocněním chřipkového typu. A také, jestli jste v té době nebo předtím byli v nějaké cizí (exotické) zemi.
Pokud patříte mezi těžce postižené pacienty a potřebujete s sebou doprovod, není problém, aby vás někdo na vyšetření doprovázel. Během vyšetření (dechových testů) čekáte v příjemné čekárně. Pokud se vám udělá během čtyř hodin testování slabo, mají pro pacienty připravena také místa, kde si můžete lehnout, k dispozici jsou deky.

Personál je velmi příjemný a nemusíte se obávat na cokoliv zeptat, o cokoliv požádat. Pro mě bylo například v čekárně poměrně chladno a nebyl problém, abych během testů čekal v jiné místnosti.

Prof. De Meirleir ví, co dělá
Prof. Kenny De Meirleir je spíše tichý člověk, moc toho nenamluví, je to typický vědec. Nemá příliš cenu se ho ptát na otázky typu „Myslíte, že mi léčba zde pomůže?“ protože tento lékař pracuje evidentně na vědeckém základě. Nejdůležitější jsou pro něj výsledky vyšetření, rozhodně nebude něco „střílet od boku“ předem.

Nicméně když jsem se ho ptal na další postup, tak jsem se otázal: „Pokud se tam něco najde, tak jaký bude další postup?“ On mi na to odpověděl: „Určitě se tam něco najde.“ Tak jsem si říkal – asi ví, o čem mluví. A nyní, když mám výsledky v ruce, tak můžu již s jistotou říct – věděl, o čem mluví!

A to je rada a naděje pro všechny pacienty s ME/CFS! Vy víte, že jste nemocní! Že si nemoc nevymýšlíte. Jen vám není nikdo schopný něco objevit a říct, co vám je! Byl jsem na tom stejně. A hle – těch odchylek od normálu a patogenů je celá řada! Stačí mít „pouze“ ty správné diagnostické metody a know-how.

I tak jsem byl docela napnutý, jaké výsledky nakonec přijdou. Nejhorší varianta by asi byla, kdyby „se nic nenašlo.“ Tyto obavy se ukázaly jako liché. Naopak můj dojem je, že těch problémů mám docela hodně a že léčba bude ještě značně náročná. Pokud budete vážit cestu do Bruselu, tak jste pravděpodobně také značně nemocní. Takže se opravdu nemusíte bát, že by výsledky nic neukázaly.

Další postup
Jaký je další postup po testování? Můžete si zvolit dvě varianty. Buï si pojedete do Bruselu pro výsledky. To má nevýhodu další cesty. Ale zase to má výhodu, že vám Prof. De Meirleir napíše hned léky a asi vám na klinice řeknou, kde je v Bruselu sehnat, nebo možná některé budou mít přímo v centru. (Já jsem zvolil druhou možnost, takže to nevím přesně).

Jinou možností je, že vám výsledky odešlou poštou. Pak máte možnost zrealizovat druhou konzultaci s Prof. De Meirleirem telefonicky (když se chcete zeptat na nějaké věci ohledně výsledků, něco vám není jasné atd). Pak si ale léky musíte zajistit sami, resp. v součinnosti s vaším imunologem nebo ošetřujícím lékařem.

Musíte počítat s tím, že výsledky nebudou hotové dříve než za dva až tři měsíce (raději počítejte s těmi třemi). V Himmunitas musí nejdříve obdržet výsledky všech vyšetření ze všech laboratoří. U některých to asi trvá docela dlouho. Já jsem čekal tři a půl měsíce, ale zdá se, že to bylo spíše netypické zpoždění. To byl také jediný problém, se kterým jsem se zatím setkal. Jinak jsem s prací a přístupem tamního týmu maximálně spokojen. 

Vzorky krve je také možné poslat!
RED Laboratories nabízejí také možnost analýzy krve ze zaslaných vzorků. Podrobnosti naleznete zde: http://www.redlabs.be/red-labs/ordering-tests/request-forms.php. Pokud byste zvolili tuto variantu, je zřejmě potřeba připravit celou akci s imunologem, případně s jiným lékařem. Je nutné zvolit patřičné testy/panely testů a vzorky krve vyžadují také speciální zacházení.

V takovém případě ale potřebujete opravdu kvalitního odborníka, který vám poradí, co je vhodné ve vašem případě otestovat, nebo hodně peněz, abyste si zaplatili „pro jistotu“ všechno.

A dalším problémem je otázka interpretace. Je sice dobré mít v ruce výsledky, ale opět je tu stejný problém – musíte mít někoho, kdo vám řekne, co s tím dál, jakou léčbu zvolit.

Autor: Martin Ch.

Upozornění: Tento článek má informativní charakter a nejedná se tedy o doporučení. Pokud se rozhodnete některé z informací využít, činíte tak dobrovolně a na vlastní zodpovědnost.
Informace zde uveřejněné jsou zkušenosti pacienta a redakce ME/CFS.cz nenese odpovědnost za správnost obsahu.( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.