Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 01. 04. 2015   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů
Сонна sonna.com.ua

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Průzkum přístupu MZ 2011
Průzkum přístupu MPSV 2011
Právní minimum 2011
Aktivity 2005 - 2011
Petice 2005 - 2009
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune
Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh

Napište svým politikům
Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk


* Chronický únavový syndrom: Léčení v Belgii 1 – „Moje cesta do Bruselu“
Vydáno dne 17. 01. 2009 (14132 přečtení)

Redakci ME/CFS.cz oslovil pan Martin Ch. s unikátní nabídkou prostřednictvím našich stránek informovat o zkušenostech s diagnostikou a léčbou dostupnou pro pacienty s chronickým únavovým syndromem/benigní myalgickou encefalomyelitidou (ME/CFS) v zahraničí. Velmi mu za jeho ochotu podělit se o své cenné zkušenosti děkujeme. Vznikla série článků, které Martin Ch. průběžně připravuje:
Léčení v Belgii 1 – „Moje cesta do Bruselu“
Léčení v Belgii 2 - Diagnostika a finanční náklady
Léčení v Belgii 3 – Výsledky a navržená léčba
Léčení v Belgii 4 – Praktické tipy
Léčení v Belgii 5 – Biologický přístup
Léčení v Belgii 6 – Pokračování po půl roce


Brusel

Léčení v Belgii 1 – „Moje cesta do Bruselu“
V loňském roce jsem se rozhodl pro léčení v centru Himmunitas u Prof. Kennyho De Meirleira v Bruselu v Belgii. Pro pochopení tohoto kroku je třeba napsat několik základních informací o historii mého onemocnění. Název tohoto článku „Moje cesta do Bruselu“ je tedy třeba chápat obrazně. (Praktické tipy pro léčení v Bruselu najdete v článku 4).

Průběh onemocnění

Onemocněl jsem v roce 1984, když mi bylo 13 let. Do té doby jsem neměl žádné závažné zdravotní problémy, byl jsem zdravý. Potom začaly časté infekty horních cest dýchacích, angíny, zvýšené teploty, únava, zimomřivost atd. Celkový stav ale nebyl zdaleka tak špatný, jako je v současné době. Nepatřím tedy do skupiny pacientů, kteří jeden den dostanou onemocnění chřipkového typu a už „nevstanou.“ U mě měla nemoc pozvolna se zhoršující průběh.  

V adolescenci jsem mohl ještě celkem normálně fungovat. V létě jsem obvykle ani žádné problémy neměl, ty nastaly většinou v období od října do dubna – i když to neplatí stoprocentně, angínu nebo jiné problémy jsem mohl mít i v létě apod. V dospělosti se problémy s únavou a nemocemi dále zhoršovaly. Nebudu zde vypočítávat všechny své potíže, ale k problémům s horními cestami dýchacími se časem přidaly mnohé další.

Když mi bylo 21 let, byl jsem přeléčen na akutní mononukleózu. Údajně s tím, že byla někdy předtím také přechozená. Nebudu se tu pouštět do spekulací, jestli to je důvod všech mých zdravotních potíží, nebo jestli se nakonec přijde na to, že ME/CFS způsobuje nějaký nový, nyní ještě neznámý vir (viz článek http://www.me-cfs.cz/view.php?cisloclanku=2009011301), nebo jestli je důvod ještě jiný. Co je důležitější, po léčbě mononukleózy problémy nepřestaly, spíše se nadále zhoršovaly. I když je pravda, že se zlepšilo např. to, že jsem přestal mít neustále zvýšené teploty.

Problémy jsou především s imunitou

V průběhu let se u mě zhoršila především obranyschopnost vůči virovým onemocněním. V současné době mám problémy, že onemocním kvůli viróze třeba 10x za rok. A nemoc má většinou velmi těžký průběh. Nakazím se třeba nějakým „běžným“ virem (jako že má někdo např. rýmu) a já potom tři dny jenom spím a dalších sedm dní jen ležím. Jindy jsem zase po nějakém zánětu a viróze (tyto kombinace jsou velmi nepříjemné, ale bohužel zároveň časté) „vyřazen z provozu“ třeba na tři měsíce. Takto závažné problémy jsem v adolescenci ani mezi 20. a 30. rokem neměl.

Jak je vidět, převaha mých problémů je především v imunologické oblasti. Ne tolik v neurologické. Nemám tedy takové problémy, které mají jiní pacienti s ME/CFS – problémy s pamětí, upoutání na lůžko, nemožnost stát či chodit, nesnášenlivost denního světla atd. Přesto mám další typické projevy nemoci ME/CFS, které se asi u všech pacientů opakují  – únava a vyčerpanost (zvětšují se po námaze), bolesti svalů, bolesti kloubů (v menší míře), celková malátnost, někdy až motání se atd. Je třeba zdůraznit, že stav se hodně mění podle situace, tedy podle aktuálních nemocí – zatímco v létě ujdu třeba 5 nebo i více kilometrů, při nemoci se sotva dovleču z ložnice do kuchyně a skoro ani nemůžu sedět, jak se cítím špatně.

Ale zdá se, že to jsou jen dvě strany stejné mince. Prof. De Meirleir má názor, že „imunitní dysfunkce je charakteristickým znakem CFS.“ I z dalších publikovaných výzkumů v zahraničí je zřejmé, že i pacienti, kteří mají převahu problémů v neurologické oblasti, mají problém především s imunitním systémem. Jen manifestace problémů je u každého pacienta trochu jiná.

Mírná nemoc?

Přes všechno výše řečené se domnívám, že se stále ještě řadím mezi pacienty, kteří jsou mírněji nebo středně postiženi. Můžu částečně pracovat, mám i jiné aktivity. Nejsem upoután trvale na lůžko. Ale přesto i s touto „mírnou“ formou jsem zaznamenal v životě mnoho ztrát – ztrátu zaměstnání, příjmu, partnerských vztahů, přátel (a to vše opakovaně), ztrátu spontánnosti, radosti ze života, také rozpad životních hodnot. Je toho opravdu hodně na to, že mnozí tuto nemoc ani neuznávají, že vůbec existuje...

Tragédie nemoci

Ještě bych měl poznamenat, že jsem velmi aktivní člověk s mnoha zájmy. Také s vůlí to nebude tak špatné, jak mi mnozí podsouvají, když jsem přes onemocnění byl např. schopen vystudovat vysokou školu.

Doslova za tragédii na této nemoci vidím její postavení a neuznávání okolí. Když má pacient přes svůj handicap nějaké aktivity, okolí ho obvykle nepodpoří s tím, že „je super, že přes svou nemoc toho tolik dokážeš.“ Naopak mu často řekne: „Podívej, kolik toho dokážeš. Tak to asi nejsi nemocný.“ O této problematice by se dalo napsat mnoho a jistě ji znají všichni pacienti s ME/CFS.

Léčení v čechách

Dlouhá historie v kostce:
Do 21. let jsem nechodil na žádné specializované pracoviště (ne že by moje problémy byly tak malé. Ale v té době jsem nic nevěděl např. o imunologii. Spíše za to viním tehdejší socialistické zdravotnictví a konkrétní lékaře, že mě nikdo na imunologii neposlal).
Po mononukleóze jsem chodil na infektologii. Infektolog mi dával různé imunomodulační léky, bez nějakého výrazného efektu.
Od roku 1999 se léčím na imunologii. Prošel jsem dvěma pracovišti, a to u dvou lékařů, kteří jsou u nás považováni za špičku v oboru.

Bylo by nefér říkat, že „mi doktoři tady vůbec nepomohli.“ Například mi byl přeléčen helikobakter, který mi dělal zažívací problémy. V minulém roce mi byl úspěšně přeléčen EB virus lékem Isoprinosine.

Pak je také vždy otázka, jestli by můj stav byl ještě horší, kdybych nechodil nikam. Třeba alespoň něco částečně pomáhá.

Jisté je to, že mi doktoři u nás (alespoň ti, ke kterým chodím nebo jsem chodil – vždy je nebezpečné zevšeobecňovat) nedokázali nemoc vyléčit. Ani mi nějak výrazně pomoci. To, že mi místní léčba nepomáhá, se projevuje mimo jiné tím, že se můj stav spíše zhoršuje.

Další terapie a léčení

Jako mnoho dalších pacientů jsem absolvoval mnohé další „záležitosti“, o kterých jsem se domníval, nebo se někdo jiný domníval, že by mi mohly pomoci. Mezi ně patří psychoterapie, návštěvy u léčitelů, změna životního stylu, změna životního prostředí atd. Tyto věci neměly na nemoc vůbec žádný efekt. Nanejvýš tak placebo efekt – když se mi zrovna udělalo lépe, přičítal jsem to terapii (nebo obecně jakémukoliv léčení), které jsem zrovna prodělával. Netřeba připomínat, že účinek placeba příliš dlouho nevydrží, pokud se jedná o skutečné onemocnění...

Za dlouhou dobu nemoci jsem také prošel mnoha různými životními obdobími, některá byla š?astná, jiná méně, někdy jsem se snažil pracovat (slovo „snažil“ je důležité, protože s touto nemocí se na plný úvazek a někdy ani na částečný moc pracovat nedá), jindy jsem nepracoval vůbec a věnoval se jen svým zájmům a aktivitám. A na nemoc a mojí imunitu to nemělo vůbec žádný vliv... Žádný pozitivní vliv. Naopak negativní vliv je zřetelný. Protože při zátěži (při zaměstnání) se celková únava a nemoci výrazně zhoršují.

Toto není psychické onemocnění. Zde nepomáhá ani v posledních letech tolik populární psychosomatický přístup. Mám s tím bohaté zkušenosti. Chodil jsem na terapii docela dlouho. Kdyby to pomáhalo, jistě bych zaznamenal alespoň mírné zlepšení. To se však nedostavilo.

Sociální zabezpečení

Mám částečný invalidní důchod. Tak jako mnoho dalších pacientů ho mám přiznaný na základě toho, že jako hlavní mám diagnózu od psychiatra. Jenom na své somatické potíže bych ani částečný invalidní důchod nedostal.

Nalezení léčení v Belgii

Když mi s nemocí nikdo nepomohl v čR a protože jsem se zajímal o informace ze zahraničí, postupně jsem si našel možnost léčení u Prof. De Meirleira. Nebyla to úplně jednoduchá cesta. Např. klinika Himmunitas nemá vlastní webové stránky. Nakonec jsem kontaktoval laboratoř RED Laboratories (http://www.redlabs.be/), kde mi dali na Himmunitas kontakt.

Naděje jménem Prof. De Meirleir

Než jsem se do Bruselu objednal a rozjel, následovalo ještě intenzivní hledání informací na internetu jak o Prof. De Meirleirovi, tak o testech prováděných v RED Laboratories (nejdůležitější testy na celém vyšetření, které se v Belgii dělají). Zjistil jsem, že Prof. De Meirleir patří mezi nejlepší světové odborníky na ME/CFS. Přednáší na největších světových konferencích, má stovky publikovaných článků. Je uznáván nejen v Evropě, ale hlavně v USA. Sám provádí výzkum. Podílel se na založení RED Laboratories. V 90. letech léčil pacienty Ampligenem, když byl tento potencionální lék pro léčení ME/CFS v experimentální fázi.

To vše znělo dost nadějně. Nemusím zdůrazňovat, že jedna z nejhorších věcí na této nemoci je beznaděj. Beznaděj ze situace, kdy se nemoc po mnoha letech léčení nejen nevyléčí, ale stav se ani nelepší. A dokonce se spíše zhoršuje. Situace, kdy pacientovi nikdo neřekne, co mu vlastně je. Nemusím asi zdůrazňovat, co takováto situace dělá mimo jiné s pacientovou psychikou. Takže jsem si řekl – ještě zkusím tuto možnost. Asi už poslední...

Ještě zbývalo vyřešit několik záležitostí, jako např. financování celé akce. O dosažených výsledcích si můžete přečíst v následujících článcích.

Autor: Martin Ch.

Upozornění: Tento článek má informativní charakter a nejedná se tedy o doporučení. Pokud se rozhodnete některé z informací využít, činíte tak dobrovolně a na vlastní zodpovědnost.
Informace zde uveřejněné jsou zkušenosti pacienta a redakce ME/CFS.cz nenese odpovědnost za správnost obsahu. 
ягоды годжи купить ягоды годжи цена( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 34 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

20.03.2015: Přeložili jsme abstrakt malé studie
japonských vědců publikované loni, která vzbudila pozornost tím, že prokázala neurozánět u pacientů s ME/CFS. Článek ZDE.

01.03.2015: Různé imunitní změny u pacientů s ME/CFS
odhalili ve velké studii vědci z Centra pro infekce a imunitu Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě. Tyto imunitní podpisy představují silný důkaz o biologické podstatě ME/CFS a také ukazují, že má onemocnění různé fáze.
Více ZDE. Článek v češtině ZDE.

14.02.2015: Zveřejnění zprávy IOM se uskutečnilo
podle plánu dne 10. 2. 2015. Výbor pro diagnostická kritéria ME/CFS Institutu medicíny (IOM) ve zprávě doporučuje zcela nová diagnostická kritéria i nový název pro ME a CFS. Publikace, která je pro osobní použití zdarma ke stažení ZDE, má 282 stran.
Článek v čj viz ZDE.

12.02.2015: Smutná zpráva
Zemřela Vanessa Li, zakladatelka crowdfundingové kampaně The Microbe Discovery Project. Těžko se hledají slova. Cítíme smutek a vděčnost za to, co pro nás dokázala. Jsme v duchu s její rodinou a přáteli. http://www.microbediscovery.org/

06.02.2015: Připomínky ke zprávě P2P
Poradního výboru pro CFS Ministerstva zdravotnictví USA jsou k dispozici zde. Více info o P2P v čj. zde.
Konečná verze zprávy P2P bude zveřejněna v úterý 14. dubna 2015.

21.01.2015: Velká studie léku Rituximab
V Norsku začíná nejdůležitější výzkum všech dob! Norští lékaři Fluge a Mella testují u pacientů s ME/CFS účinnost léčby lékem Rituximab ve velké placebem kontrolované, dvojitě zaslepené studii, která by měla zahrnout 152 pacientů s ME/CFS diagnostikovaných Kanadskými kritérii (2003). Více se dozvíte v článku Corta Johnsona zde. Na našem webu jsme o práci norských onkologů informovali v roce 2011, kdy celý svět oblétla zpráva o nadějných výsledcích malé placebem kontrolované studie se 30 pacienty s CFS. Více zde.

16.01.2015: Americký projekt
NIH - Program P2P se blíží do cíle. Návrh závěrečné zprávy je k dispozici zde. Nejedná se o konečnou verzi zprávy, ale o návrh, k němuž bylo možné podat do 16. 1. 2015 komentáře. Jennifer Spotila na svém blogu založila knihovnu komentářů veřejnosti k návrhu závěrečné zprávy P2P. Knihovnu najdete zde. Na me-cfs.cz o dění v USA informujeme zde, protože výsledky projektů budou mít dopad na pacienty daleko za hranicemi Spojených států.

15.01.2015: Nízká aktivita NK buněk u CFS
- více zde

07.01.2015: Přidali jsme
na web všechny příspěvky z facebookové stránky ME/CFS.cz za rok 2014 v souborech PDF: zde

20.12.2014: Tým ME/CFS.cz vám přeje klidné Vánoce a co nejvíce dobrých dní v novém roce
PF 2015

29.10.2014: Změny objemu bílé hmoty u CFS
Radiologové ze Stanfordu našli 3 abnormality mozku, které se vyskytovaly u pacientů s chronickým únavovým syndromem, ale nebyly nalezené u zdravých lidí. Už se plánuje rozsáhlejší studie. Více zde. Originální studie na webu časopisu Radiologie viz zde.

25.10.2014: Tajemství imunitní rovnováhy
Podzimní číslo časopisu Stanford medicine se věnuje imunitnímu systému - způsobu, jakým imunita udržuje svoji rovnováhu, jak nás imunitní systém chrání, a co se stane, když začne být příliš aktivní. Více viz zde.
Doporučujeme pozoruhodný článek o běžícím výzkumu, který se snaží zjistit příčinu onemocnění ME/CFS. Přejděte na odkaz zde.
V březnu 2014 proběhlo STANFORD ME/CFS SYMPÓZIUM 2014, videa jsou k dispozici zde.

14.10.2014: Jak se vyhnout nevhodným léčbám
–užitečné informace zejména pro nové pacienty čtěte zde.

14.10.2014: Sledujte Vědu pro pacienty
-tento pozoruhodný holandský projekt prostřednictvím videí na YouTube přináší rozhovory o ME s předními odborníky a vědci, vycházející z dotazů od pacientů.
Videa zde
Přepisy videí v angličtině zde.

14.10.2014: Sledujte ME Global Chronicle
-právě vyšlo nové číslo tohoto vynikajícího magazínu, jehož archiv ke stažení zdarma najdete zde.

09.09.2014: Pokračování zápisníku Nikol
je k dispozici zde.

03.09.2014: Technické upozornění
Ohlášené spuštění nových webových stránek se zdrží z důvodu potíží při migraci obsahu z původního systému na nový. Děkujeme za pochopení technických potíží, které se zatím mohou na stránkách vyskytovat. Více ZDE.

11.07.2014: Souhrn situace Kariny Hansen,
dánské pacientky s těžkou formou ME, dne 12. 2. 2013 násilím umístěné ve státním neurocentru Hammel, čtěte zde.

16.06.2014: Objektivní důkaz funkčního postižení
nemocných ME/CFS nabízí nová studie pomocí opakovaného kardiopulmonárního zátěžového testu. Více zde.

04.06.2014: Pokračování zápisníku od Jany
čtěte zde.

02.06.2014: Na oficiálních stránkách filmu
Nevyslyšené hlasy vyšel článek o naší osvětové akci. Více zde.

16.05.2014: Druhé veřejné zasedání (celkově 3.setkání)
Výboru pro diagnostická kritéria pro ME/CFS proběhlo v IOM dne 5. - 6. května 2014.
Videa ke zhlédnutí zde.
Program zasedání zde.
Petici Zastavte smlouvu HHS-IOM a přijměte definici Kanadská konsenzuální kritéria pro ME podepsalo 5 980 lidí. Dosáhneme 7 500 podpisů?
Přidat podpis k petici zde.
Více o celé věci: zde.

11.05.2014: Oficiální web CF kampaně na výzkum
vedený prof. Lipkinem má českou verzi. Více zde.

09.05.2014: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS

27.04.2014: The Microbe Discovery Project – CF kampaň na přelomový výzkum ME/CFS
Prof. Ian Lipkin, světoznámý lovec virů, vyzývá pacienty, aby pomohli s financováním jeho nové velké studie, jejíž náklady se vyšplhají přes jeden milion dolarů.
Společně to dokážeme!
Více zde.

14.04.2014: Technické sdělení
Nejpozději do konce srpna 2014 uskutečníme plánovaný přechod na nový publikační systém - stávající sy nevyhovuje současným požadavkům, bylo by neefektivní jej upravovat. Do té doby děkujeme za pochopení technických potíží, které se mohou na stránkách vyskytovat. Více ZDE.

20.03.2014: Britská charita Invest in ME
potřebuje naši pomoc v charitativní hlasovací soutěži The Big Break 2014. Jak jednoduše a zdarma hlasovat pro získání prostředků na výzkum ME/CFS čtěte zde. Hlasování ukončeno 31. 3. 2014.

16.03.2014: Nová studie odhalila nedostatečnou
odpověï imunity na EBV u pacientů s CFS. Více zde.

07.03.2014: Nový článek
o podobnostech a rozdílech mezi poliomyelitidou, postpoliomyelitickým syndromem a myalgickou encefalomyelitidou/chronickým únavovým syndromem čtěte zde.

06.03.2014: Na Phoenix Rising vyšel nový rozhovor
s MUDr. Derekem Enlanderem, předním specialistou na ME/CFS. Dr. Enlander je jedním z 50 odborníků, kteří podepsali otevřený dopis pro ministryni zdravotnictví USA s apelem na zrušení milionové smlouvy s IOM. Rozhovor najdete zde. Více o smlouvě s IOM: zde.