Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 21. 07. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


* CFIDS očima rodinných příslušníků pacienta - příběh 2
Vydáno dne 10. 04. 2007 (7965 přečtení)Popisy potíží z úst samotných nemocných bývají zpochybňovány. Chronický únavový syndrom dostal kvůli nevědomosti mnoho nelichotivých přízvisek. Rozhodli jsme se přinést pohled na nemoc a na její dopad na život postiženého tentokrát očima lidí nemocnému nejbližších. Jen oni totiž vidí trápení svých nemocných dětí, sourozenců nebo partnerů z nezaměnitelného pohledu, protože s nemocnými žijí a den za dnem sledují a účastní se boje s přízrakem CFIDS. Dnes vám přinášíme vyprávění z pohledu sourozence.

Náročná cesta k porozumění
Jessica Miller

Přetisknuto z Emerge, čtvrtletníku společnosti CFS/ME ve Victorii (Austrálie)

Všichni víme, jaký dopad na rodiny má CFS/ME. Šestnáctiletá Jessica vypráví o nemoci svého bratra a o ničivém vlivu této nemoci na ni a celou rodinu.

Každý, kdo mě zná, ví, že mám staršího bratra. Někteří vědí, že je nemocný. Velice málo lidí ví, jak vážně je nemocný a nikdo, ani já, asi nemůže pochopit tragédii jeho onemocnění.

Můj bratr je o jedenáct let starší než já, nejstarší ze čtyř dětí; posledních pět let je odříznut od světa a společnosti nemocí, o které někteří lékaři pochybují, že vůbec existuje.
Než onemocněl, byl pro mne obrovským vzorem, jak ze sebe vydat to nejlepší a dosáhnout téměř všeho. Nemoc se ale stala příčinou jeho neštěstí.

Žil š?astně se svojí přítelkyní. Studovali, chodili do společnosti a měli mnoho přátel, podobně jako ostatní studenti, až do doby, kdy začali poci?ovat své onemocnění. Avšak místo odpočinku od hektického způsobu života oba pokračovali ve svých aktivitách, příliš milovali život na to, aby zpomalili. Ani jeden z nich si neuvědomil, že si uhnali infekční mononukleózu a bohužel nezačali odpočívat.

Můj bratr dokonce začal dělat kickbox, protože si myslel, že není v kondici a studoval ještě usilovněji než dřív. Snažil se být výkonný a ignoroval příznaky nemoci. V té době bylo jemu i jeho přítelkyni špatně, nikdo z nás nevěděl, že infekční mononukleóza přešla v CFS/ME.
V roce 1997 se vrátili zpět domů, můj bratr k nám a jeho dívka ke svým rodičům. To se stalo před pěti lety a od té doby se viděli jen dvakrát.

Při příležitosti mých třináctých narozenin si celá naše rodina vyšla na obvyklou rodinnou večeři; tam mi bratr věnoval knihu, kterou předtím hodiny pečlivě vybíral. To bylo naposledy, kdy se celá rodina sešla dohromady.

Od té doby se stav mého bratra postupně zhoršoval. V průběhu dalších let se nám několikrát zdálo, že je na tom tak špatně, že už hůře být nemůže. Ale zatím se vždy ukázalo, že může.

Můj bod obratu nenastal tehdy, když můj bratr onemocněl, ani tehdy, když se vrátil domů nebo byl už jen upoutaný na lůžko, ale teprve když jsem si uvědomila, jak špatně na tom doopravdy je.

Zpočátku trávil čas tím, že zkoušel spát, četl a díval se na televizi, ale především se pokoušel najít nějaký způsob, jak se cítit lépe. Byl schopen chůze okolo domu, ale asi dva roky po onemocnění začal trávit svůj čas v posteli, až se stal zcela upoutaným na lůžko a vstával jen tehdy, když šel na toaletu.

Jak se jeho stav zhoršoval, stával se neschopným dívat se na televizi nebo používat počítač, až jednoho dne zjistil, že už nemůže ani číst. Knihy byl vždy jeho vášní, měl jich tisíce, ale ani když přestal číst, nezačala jsem ho chápat.

Věděla jsem, že je nemocný, nevypadal dobře, to bylo zcela zřejmé. Jak šly roky, naše rodina se musela vzdát voňavých šamponů, mýdel a deodorantů, protože bratr byl na vůně příliš citlivý. Maminka si dokonce musela přestat vařit kávu, protože i takové každodenní vůně bratrovi způsobovaly oslepující bolesti hlavy a v extrémních případech začínal krvácet z nosu. Jednoho dne jsem si uvědomila, že ustaly jeho dlouhé telefonní rozhovory s přítelkyní a i krátce s ní už mluvil jen zřídka. V té době se přestal živit čímkoliv jiným než organickou potravou a balenou vodou.

Ale přes to všechno bratr pokračoval v hledání něčeho, co by mu alespoň trochu ulevilo. Nikdo přesně neví, co chronický únavový syndrom (CFS) je. V minulosti se mu říkalo „nemoc mladých úspěšných lidí,“ protože postihoval lidi, kteří byli velmi úspěšní a tvrdě pracovali – jako můj bratr. Někteří lékaři si myslí, že jde o psychické onemocnění, ale každý kdo viděl, co dokáže udělat se zdravým člověkem, by potvrdil, že je v žádném případě nelze označit za „psychické.“ Napadá imunitní systém a zdá se také zhoršovat myšlení, zanechávajíce obě? oslabenou, žijící jakoby v mlze, která je jen zlomkem dřívějšího jedince.

Jednu neděli, stejnou jako jiné v tomto roce, najednou začalo všechno dávat smysl. Pomáhala jsem mamince dělat bylinkový čaj pro bratra a myslela jsem na to, abych nemluvila příliš nahlas, což by u něj mohlo vyvolat bolesti hlavy. Pomalu jsem šla do bratrova pokoje.
Otevřela jsem dveře a vstoupila dovnitř. Bratr ležel v posteli a letmo sledoval otevřené okno, kterým přicházel čerstvý vzduch. Když mě slyšel přicházet, pomalu se ke mně otočil a já jsem si všimla, jak malý a slabý vypadal. Zarazilo mě, že se mi vždycky zdál tak velký, ale teï vypadal tak malý a to nebylo správné, protože to byl můj silný starší bratr, který s touto nemocí bojoval tak neuvěřitelně dlouho.
To byl můj bod obratu. Právě v této chvíli jsem si uvědomila, že těch pět let, kdy bojoval s CFS/ME byl úplně sám. Ani jeho přítelkyně, která byla také nemocná, mu nemohla rozumět, protože ona nikdy nebyla tak nemocná jako on.
Uvědomila jsem si obrovskou bratrovu sílu bojovat každý den s neznámem, žít ve tmě a nerozumět proč.

Nenáviděla jsem se za každou chvíli, kdy jsem se navoněla a myslela si, že on si toho nevšimne, za každé bouchnutí dveřmi, když mě naštvalo něco nepodstatného, což bratra probudilo a spánek byl přitom pro něj tak cenný. Zapomněla jsem, že mne o něco poprosil, protože jsem se připravovala na víkend a on musel mezitím čekat, neschopný sejít sám dolů a požádat mne znovu. Najednou jsem si uvědomila, že tři roky neviděl naši kuchyň, čtyři roky neviděl našeho psa a pět let neviděl své přátele.

Můj bratr je nejsilnější osobou, kterou znám. Každý den jeho života je boj a tam, kde já bych se už vzdala, on využívá každou částečku své síly k pokračování a hledání, jak se vyléčit.
Od té neděle se mi každý problém, který se zdál těžký, jeví jako triviální. Cením si skutečných přátel a své rodiny více než čehokoliv jiného a nemohu marnit čas malichernými rozmíškami, protože od svého bratra jsem se naučila, že život je příliš krátký.

Poznala jsem, jakou moc má rodina a stále žasnu nad silou a oddaností mých skvělých rodičů, kteří po dlouhé měsíce trpí přerušovaným spánkem, protože se od časných ranních hodin starají o mého bratra, který má nevypočitatelný spánek.

Pokud mám během dne volnou chvíli, beru do ruky knihu, kterou mi bratr dal ke třináctým narozeninám, nebo se jdu podívat na jeho sbírku knih, nebo? vím, že jednoho dne je bude číst znovu, protože on nikdy nepřestane bojovat a jednou mu zase bude lépe.

Poznámka editora: O čtyři roky později Jessica právě nastupovala do třetího ročníku svých univerzitních studií. Její bratr byl stále vážně nemocný.

Zdroj:

Překlad: PaD
( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.