Na hlavní stránku ME/CFS.czech

Dnešní datum: 25. 06. 2019   | Hlavní stránka | O nás | O ME/CFS |Seznam rubrik |    
  Informacekulat roh
Audiovideo
Pro lékaře
Pro pacienty
Pro rodiny
Pro média
Pro veřejnost
10 mýtů o ME/CFS
10 objevů o ME/CFS
Novinky z výzkumu

Ikonka FB

Ikonka YouTube

Ikonka 10.výročí

Seznamka

Připojte se k nám!

Registrace
O registraci
TOP 15
Ankety
Diskuse

Domů

  Seznam rubrikkulat roh
mnus Akce charitativní
mnus Akce osvětové
plus Aktivity ME/CFS.cz
plus Archiv facebooku
mnus Audiovideo sekce
mnus Informace basic
plus Informace odborné
mnus Informace z domova
plus Informace ze světa
mnus Lab.testy a diagnostika
mnus Léky a léčba
mnus Odkazy a publikace
mnus Zdravotně-sociální problematika
plus Život s ME/CFS a FM

  Pomoc obhájcůkulat roh
Aktivity 2005-2015
Návrh standardu 2015
Návrh standardu 2010
Návrh standardu 2008
Právní minimum 2011
Petice 2005 - 2009
P o m ů c k a 2007
Školení sebeobrany 2006

  Novinové článkykulat roh
článek v Med.Tribune 05/2015

článek v Med.Tribune

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Chronický únavový syndrom pohledem posudkového lékařství

Léčit či ignorovat ME/CFS

Vedeme boj na několika frontách

Vzdělávání o chronickém únavovém syndromu z rukou nejpovolanějších


  Zápisníky pacientůkulat roh
Martin-léčba Belgie
Michal-léčba Belgie
DoRy-invalidní důchod
Nikol-těžký CFS
Daniela-odmítnutí nemocnicí
Dáša-potravinová intolerance
Jana-lidská důstojnost
Další příběhy

  Filmy o ME v češtiněkulat roh
Obr. přední str.DVD s filmem Nevyslyšené hlasy

  české knihykulat roh
 CFS – Na okraji společnosti

Další české publikace

  Vyhledáváníkulat roh

Hledej
v ME/CFS.cz!  Kontaktkulat roh

Redakce ME/CFS.cz
me-cfs@seznam.cz

Svaz pacientů čR

  Podporujemekulat roh


Brána k vašim politikům


Chlamýdie o.z.
Chlamydieoz.sk

  Přechod na nový systémkulat roh
OD 1. 6. 2017 SE OBSAH TĚCHTO STRÁNEK PŘESTÁVÁ AKTUALIZOVAT. NOVÉ ČLÁNKY NAJDETE NA www.me-cfs.eu.
Bližší informace o přechodu na nový systém v článku zde.


* CFS a mykoplazma: Historické aspekty
Vydáno dne 12. 05. 2005 (8662 přečtení)·         V r.1975 byla zaznamenána první epidemie CFIDS (už v roce 1934 nemoc zasáhla 198 lékařů a sester Los Angeleské městské nemocnice a tento výskyt je zapsán pod názvem epidemie atypické obrny, po řadu let byla choroba považována za variantu obrny, pozn.red.), která postihla ošetřovatelský personál nemocnice San Juan v Carmichaelu, v Kalifornii. Většina napadených je stále ještě v péči Dr. Ericha Rylla ze Sakramenta v Kalifornii.
·         V r.1984 nastala druhá, třetí a čtvrtá epidemie, všechny ve stejném roce. První epidemie se vyskytla u učitelů a studentů střední školy v Truckee (blízko Incline Village v Nevadě), druhá na základní škole v Lyndonville v New Yorku; a třetí na Novém Zélandu. Tři z lékařů, kteří byli zapojeni do těchto prvních případů, se intenzivně zabývají výzkumem a léčbou dodnes (Daniel Peterson, Paul Cheney a David Bell).
U třech epidemií vypuknuvších v USA se do vyšetřování zapojilo CDC (Center for Disease Control, tj. Centrum pro kontrolu nemocí). U obětí byly provedeny krevní zkoušky. Byly provedeny kultivace na všechny známé viry, bakterie, vč. bakterií vyvolávajících infekční onemocnění (rickettsiae), a na mykoplazmy. Všechny výsledky byly záporné. Nová nemoc byla vládními agenturami od počátku zlehčována. Většina dětí z New Yorku byla léčena antibiotiky. Ta nebyla předepsána na novou nemoc, ale na infekce, které se dostavily kvůli nedostatečné činnosti imunitního systému; (tj. šlo o obvyklé dětské choroby - angíny, ušní infekce atd., které se vyskytovaly častěji s vážnějšími komplikacemi než obvykle). Snad proto se většina dětí z New Yorku uzdravila. Většina dospělých z ostatních epidemií však nebyla léčena antibiotiky a dosud je vážně nemocná.
·         V r.1985 si lékaři z Nevady všimli u svých pacientů změny v protilátkové odezvě na Epstein-Barrův Virus (EBV). Test (nazvaný „titer“) ukázal, že se jedná o reaktivaci staré pacientovy nákazy. Nejprve si mysleli, že našli příčinu jejich nové nemoci a nazvali ji chronickým EBV. Avšak EBV přicházel a odcházel a nemoc zůstávala. Brzy bylo evidentní, že Epstein-Barrova infekce byla jen jeden z mnoha virů a mykóz, které se objevovaly u jejich silně imunitně dysfunkčních pacientů.
·         Národní institut pro výzkum rakoviny objevil v r.1986 nový typ lidského viru, který byl nejdříve pojmenován HBLV, a pak přejmenován na HHV6 (zkratka označení Human Herpes Virus number 6) - lidský herpes virus číslo 6. Zcela nedávno byl tento virus rozdělen do variant typu A a B. Přišla vlna aktivit prohlásit tento virus za příčinu naší nemoci. Ale to se neprokázalo, nicméně výzkumy ještě pokračují.
·         Centrum pro kontrolu chorob (CDC) svolalo v r.1988 symposium prominentních výzkumníků této nemoci z celého světa. Název Chronický únavový syndrom byl oficiálně vypuštěn do světa a byla formulována kritéria pro tuto diagnózu.
·         V r.1994 výzkum ukazoval, že se podpůrné skupiny obhájců pacientů CFS a Fibromyalgie spojily a výzkum naznačoval, že obě nemoci mají podobné laboratorní výsledky.
·         V r.1995 CDC oznámilo, že CFS byl přidán na seznam chorob s prioritou1 - nové a znovu se objevující infekční nemoci.
·         Mnozí vojáci, kteří se v r.1996 vrátili z války v Zálivu nemocní, vykazovali tytéž příznaky (ale mnohem silnější) CFIDS. Po válce onemocnělo přibližně 70 000 veteránů a 8 000 jich zemřelo!
·         Ani v r. 1998, deset let od popsání nemoci centrem CDC, nedošlo k významnějším změnám v přístupu vlády k této nemoci. V těchto deseti letech od oficiálního označení CFS, byla většina výzkumů nemoci financována soukromými penězi. Finance vyčleněné vládou byly vyhrazeny pro výzkum epidemiologie, imunologie CFS a výzkum psychologických aspektů této nemoci. Naprosto žádné federální fondy nebyly poskytnuty nezávislým výzkumníkům pro zjiš?ování etiologie nemoci. I když neexistovaly finanční zdroje pro hledání příčin a léčby choroby, CDC stále tvrdí, že CFIDS je nemoc závažně měnící způsob života pacientů.
·        Nedávno se ukázalo, že peníze vyčleněné kongresem speciálně pro CFIDS výzkum byly odčerpány do jiných programů. Dr.William Reeves, zodpovědný za CFIDS výzkum u CDC se dovolával ochrany podle Whistle-Blowersova zákona. Tento skandál CDC se týkal úmyslného zkreslení rozdělení peněz určených pro výzkum CFS. Překroucení zahrnuje systematický odklon mezi 1-2 milióny dolarů v letech 1995-97. Nyní je úkolem obnovit ztracené finance, přidělit nové fondy pro vhodné studie etiologie CFIDS - a pomoci vládě rozpoznat vážnost této nemoci a pochopit její závazek k víc než půl miliónu Američanů, kteří touto nemocí každodenně trpí.
Nyní, když Dr. William Reeves otevřeně připustil fakt, že kongresem vyčleněné prostředky pro studium CFIDS byly zneužité CDC, přichází další otázka. Proč?
Proč CDC ani Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb nefinancovaly žádnou studii ohledně podezřelých patogenů? Proč byly fondy odkloněny výhradně pro studia psychiky jako jediného vysvětlení CFIDS? Je za tím nějaký skrytý důvod? Mohl být odklon výzkumného fondu CFIDS součástí většího vládního "krytí" výzkumu bakterií vyvíjených pro válku? Je nějaký vztah mezi testováním potenciálních válečných bakterií na civilní populaci a CFIDS?

Vezměte v úvahu následující informaci Elizabeth Naugleové z informační nadace Candida & Dysbiosis:

-Poslední dvě desetiletí bylo pro Ministerstvo obrany (DOD) legální testovat chemikálie a biologické látky na civilních populacích bez jejich vědomí. [United States Code Annotated, Title 50, War and National Defense, Chapter 32, Section 1520. Jako zákonná úprava přijato 30. července 1977; tiše zrušeno 18. listopadu 1997 po protestech veteránů války v Zálivu.]

-Před r.1977 univerzita Maryland prováděla testování vakcín s mykoplazmou na vězeňských chovancích [JAMA 199:353-58, Feb. 6, 1967]

-V časných sedmdesátých letech byly vakcíny mykoplazmy a mnoho dalších virových agentů testováno na chovancích texaského vězeňského systému doktory Texaské univerzity v Houstonu. [Ref: "Medical Research, Experimentation and Pharmaceutical Testing in the Texas Department of Corrections" by Robert Russell Bozzelli, 1974 Master’s Thesis, Sam Houston State University.]

Znepokojení

Známý výzkumník Garth Nicolson, PhD. (původně z M D Anderson  výzkumného centra pro rakovinu v Texasu a naposledy z Institutu pro molekulární medicínu v Huntington Beach v Kalifornii) vyslovil podezření, že „nerozpoznatelné“ kvasinky mykoplazmy byly vyvinuty pro bakteriologickou válku. Dr. Nicolson vysvětloval, že rozpoznal změnu v molekulární struktuře mykoplazmy, kterou našel u nemocných válečných veteránů ze Zálivu. Nalezené mykoplazmy měly do svého jádra vložený genový obal z HIV organismu (GP 120). To z nich udělalo útočnější a hůře léčitelné patogeny. Dr. Nicolson vysvětloval, že samotné vložení nenastane přirozeně, ale může být provedeno za použití specializované laboratorní techniky. (Mutace způsobená laboratorním způsobem.) Bakteriologická válka je jistě nepříjemný předmět na přemýšlení, ale jen proto nelze připustit, abychom strkali hlavy do písku.

Tady je několik knih, které pomáhají vnést světlo do tohoto globálního problému:

Emerging Viruses: Aides & Ebola—-Nature, Accident, or Intentional? By Leonard Horowitz
The Extremely Unfortunate Skull Valley Incident, by Donald & William Scott (1996) Chelmsford Pub,
        ISBN # 0-9692622-1-3 (705)670-0180.
The Eleventh Plague: Politics of Biological Warfare, by Leonard Cole. ISBN #E 0-7167-2950-4

Napsala Sharon Briggsová

Adresa článku v originále: http://www.shasta.com/cybermom/putting.htm

Překlad: PaD
( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

ME/CFS.cz je nekomerční a nezávislý informační web. Obsah webu je garantován Svazem pacientů čR. Poskytované informace nenahrazují odbornou pomoc. Užití obsahu se řídí autorským zákonem. Bez omezení lze obsah použít pro osobní potřebu - §30 autorského zákona. ME/CFS.cz obsahuje odkazy na jiné internetové stránky, tyto odkazy však neimplikují souhlas s dalším šířením obsahu z těchto internetových stránek a řídí se výhradně autorskými právy příslušných webů. Více

Web site ME/CFS.cz byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.  


  Novinkykulat roh

24.05.2017: Pochopte ME/CFS a naše břímě bude o polovic lehčí
- nový článek pro osvětu najdete zde. Ačkoliv naše nové stránky jsou stále ve výstavbě, rozhodli jsme se nové články přidávat už do nového systému, aby nám později odpadly problémy s jejich převodem mezi dosluhujícím PHPRS a novým Wordpressem. Děkujeme vám za pochopení případných nedokonalostí, které se mohou na novém webu vyskytovat. Více o přechodu na nový systém zde.

09.05.2017: Květen - měsíc ME/CFS
Logo 12. 5.

03.05.2017: PLOS ONE
zveřejnil Upozornění na možné pochybení v článku (Expression of Concern) ke studii známé jako PACE. Více viz zde.
Více o PACE na našich stránkách zde.

29.04.2017: Článek ve STAT - NIH hledá odpovědi na CFS
NIH nedávno spustil výzkum hledající odpovědi na chronický únavový syndrom. Vědci budou hledat léčby nemoci a očekává se, že výzkum bude dokončen za tři roky s náklady zhruba ve výši 9 miliónů dolarů. Na úvodní fotografii článku je vlevo MUDr. Francis Collins, Ph.D., ředitel Národního ústavu zdraví USA (NIH), s Brianem Vastagem, který pracoval jako reportér pro vědu ve Washington Post, a napsal v roce 2015 dopis pro dr. Collinse, v němž popsal své onemocnění a žádal o zapojení NIH do výzkumného úsilí a zvýšení jeho financování (zde).
Odkaz na článek ve STAT:zde.

28.04.2017: ME/CFS souvisí s nevyváženým mikrobiomem
Vědci z Centra pro infekce a imunitu (CII) Mailmanovy školy veřejného zdraví při Kolumbijské univerzitě, ve studii publikované v časopise Microbiome, identifikovali abnormální hladiny specifických střevních bakterií u jedinců s ME/CFS, včetně těch se souběžným IBS i bez IBS. (Až 90 % pacientů s ME/CFS má zároveň IBS).
„Identifikací specifických bakterií spojených s ME/CFS jsme o krok blíž k přesnější diagnostice a cílené terapii,“říká W. Ian Lipkin, senior autor studie.
Zdroj:zde a zde

27.04.2017: UNREST
"Je to jako mít rozbitou baterii. Moje baterie se nabíjí vždy jen na 40 %, u některých lidí se nabije na 90 %, ale pokud máte těžkou formu, tak se nabije jen na 10 %; a můžete fungovat pouze v rámci tohoto svého energetického limitu, který když překročíte, dojde k havárii a všechny vaše příznaky se zhorší," vysvětluje Jennifer Brea, tvůrce filmu Unrest, srozumitelně, jaké to je, žít s ME/CFS. Její dokument nyní putuje po filmových festivalech celého světa, přitahuje pozornost médií a zvyšuje informovanost veřejnosti o této doposud nesprávně chápané nemoci. Děkujeme Jen a jejímu týmu za neuvěřitelnou práci, kterou pro naši komunitu dělá! http://www.unrest.film

21.03.2017: Na Blogu ředitele Národního ústavu zdraví USA (NIH)
dnes vyšel článek o ME/CFS od dr. F. Collinse, ředitele NIH, a dr. W. Koroshetze, ředitele Národního ústavu neurologických chorob a mrtvice (NINDS), v jehož závěru se píše:
„Jsme si vědomi a soucítíme s utrpením, kterým procházejí lidé s ME / CFS. Víme o jejich frustraci z toho, jak málo je známo a jak málo výzkumu bylo uděláno pro nalezení odpovědí. Směřujeme k tomu, abychom to změnili. NIH se zavázal odhalit základní biologickou příčinu (příčiny) ME / CFS tak rychle, jak je to možné, a podporovat výzkum, který bude přinášet vývoj efektivních strategií pro léčbu a prevenci této ničivé nemoci.“
Více zde.

21.03.2017: New York Times
vydaly článek Julie Rehmeyer a Davida Tullera, který předkládá světu vážné nedostatky studie PACE a katastrofální dopady na péči o pacienty s onemocněním ME/CFS. Více zde.

16.03.2017: Zvýšená hladina aktivinu B je zkoumána jako potencionální biomarker ME/CFS.
Více zde.

23.02.2017: Novinky z OMF
Prof. Ron Davis, předseda Vědecké rady OMF, představuje novinky z výzkumu ME/CFS z jeho laboratoře na Stanford Genome Technology Center, kde učinili zásadní objevy k pochopení molekulárních mechanismů onemocnění a nyní mají možnost testovat chemické sloučeniny pro léčbu. Více zde.

22.02.2017: Metabolické profilování ukazuje porušenou funkci Pyruvátdehydrogenázy u ME/CFS
Přibývá důkazů, že chronický únavový syndrom (CFS) je způsobený přepnutím těla na méně účinné způsoby výroby energie. Více zde a zde.

22.02.2017: Dysfunkční TRMP3 receptory zapojeny do ME/CFS
Vědci z Národního centra pro neuroimunologii Griffith University v Queenslandu identifikovali vadný buněčný receptor TRMP3, který se zdá být zásadní pro rozvoj CFS. Více zde a zde.

28.01.2017: EAP k Ampligenu v EU
Společnost Hemispherx Biopharma, Inc. oznámila, že první zásilka rintatolimodu (Ampligen®) pro prodej v Evropě přes Program předběžného přístupu (Program Early Access, EAP) byla dodána 26. ledna 2017. Zpřístupní lék v režimu EAP pacientům s chronickým únavovým syndromem a nádorem slinivky v Evropské unii a Turecku. EAP je specifický regulační nástroj rozdílný pro jednotlivé země, který umožňuje pacientovi dostupnost léku ještě před jeho oficiálním uvedením na trh, za předpokladu že splní specifická kritéria. Více informací: Ampligen v EAP
FAQ EAP
Tisková zpráva Hemispherx

21.01.2017: TED Talks s Jennifer Brea
Jen Brea hovoří v populárním TED Talks velice lidsky o tom, co se stane, když máte vážné onemocnění, které lékaři neumějí diagnostikovat. Více zde.

21.12.2016: Krásné Vánoce všem našim čtenářům přeje redakce
PF 2017

19.11.2016: 12. konference IAME/CFS se uskutečnila
27. – 30. 10. 2016 ve Fort Lauderdale na Floridě. Souhrny na téma energie a cvičení od Corta Johnsona jsou dostupné zde. Souhrny na téma imunita a zánět od Corta jsou k dispozici zde. Souhrny na téma léčba jsou k dispozici zde.

14.11.2016: Americký Národní ústav zdraví (NIH) zdvojnásobí výdaje
na výzkum ME/CFS oproti roku 2016 na 15 milionů $ v roce 2017. Více zde.

03.10.2016: MILLIONS MISSING
Dne 27. 9. 2016 se konal druhý celosvětový den protestu za práva nemocných ME a CFS, kterých se odhaduje mezi 17 - 20 miliony. Řady opuštěných párů obuvi zastupovaly skutečné lidi, kteří se kvůli své nemoci nemohli připojit k protestu osobně. U každého páru byl připevněn lístek se vzkazem od jeho nositele. Paní Spotila napsala: "Naše zničené životy jsou výsledkem nedostatečného lékařského pokroku kvůli selhání státu financovat výzkum nemoci. Dolary na výzkum musí proudit. To je naše jediná naděje na únik z odsouzení k doživotnímu vězení, kterým je tato nemoc." Někteří účastníci přišli na památku svých milovaných, které jim ME vzala. Podívejte se zde na videoprezentaci, která zachycuje protesty. Pro info o mediálním pokrytí akce klikněte zde. Video z první vlny protestů v květnu 2016 najdete zde.

25.09.2016: Předběžná reanalýza britské studie PACE
aneb jak nemocný porazil mocné.
Čtěte zde.

14.09.2016: Otázky a odpovědi s MUDr. Robertem Naviauxem
Aktualizovaný článek: Metabolické rysy chronického únavového syndromu
Dotaz č. 1. Někteří lidé stále argumentují, že CFS není skutečná nemoc, ale vše je v mysli. Pomáhá váš objev chemického podpisu rozbít tento mýtus?
Odpověď: Ano. Chemický podpis, který jsme objevili, je důkazem, že CFS je objektivní metabolická porucha, která postihuje mitochondriální energetický metabolismus, imunitní funkce, GI funkce, mikrobiom, autonomní nervovou soustavu, neuroendokrinní a další mozkové funkce. Těchto 7 systémů je propojeno do sítě, která neustále vzájemně komunikuje. Více zde.

10.09.2016: Blokáda informací k PACE konečně skončila!
Queen Mary University of London (QMUL) vydala podklady ke studii známé zkráceně jako PACE pacientovi Alemu Mattheesovi, který je požadoval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od roku 2014. Vydání dat předcházely všemožné obstrukce a proběhlo až v poslední den lhůty na podání odvolání proti soudnímu nařízení. Více o této významné události čtěte zde. Více informací o PACE v češtině naleznete v článku zde.

31.08.2016: Metabolické vlastnosti ME/CFS
Dne 29. 8. 2016 byla online v PNAS zveřejněna studie vědeckého týmu pod vedením Roberta K. Naviauxe, která se zabývala zkoumáním metabolických vlastností ME/CFS. Viz zde.
Pro ty, kteří se zajímají o výsledky studie a jejich důsledky, Naviauxova studie v kostce uvádí, že buňky pacientů s ME jsou v jakési ochranné hibernaci (zimním spánku s útlumem fyziologických procesů), což omezuje jejich spotřebu zdrojů energie a zanechává je v hypometabolickém stavu jako reakci na infekci či jinou zátěž. Podrobné zkoumání metabolitů pacientů ukázalo, že stupeň ochranné hibernace se přímo vztahuje ke klinické závažnosti. Přestože jsou tyto výsledky velice slibné, bude nutné je ještě ověřit na větších souborech pacientů. Více zde.

26.08.2016: Konec s utajováním podkladů pro nezávislé přezkoumání PACE!
Data z kontroverzní studie známé pod zkratkou PACE, jejichž vydání na četné žádosti bylo opakovaně pod různými záminkami zamítnuto, musejí být dle rozhodnutí soudu v anonymizované formě uvolněna, tak aby je bylo možné přezkoumat nezávislými odborníky. Byla to právě PACE, na jejímž základě se rozjela masivní mediální kampaň zveličující její výsledky a poškozující pacienty tvrzením, že ME/CFS lze úspěšně léčit speciální cvičební terapií (GET) a speciálním druhem kognitivně behaviorální terapie (KBT). Více informací v češtině viz aktualizace 16. 8. 2016 v článku zde (červeně).

26.08.2016: Lék Ampligen schválen pro léčbu ME/CFS v Argentině
Ampligen se stal prvním lékem schváleným pro myalgickou encefalomyelitidu/chronický únavový syndrom (ME / CFS), když ANMAT, argentinský úřad pro kontrolu léčiv, schválil lék pro použití u lidí s těžkou ME / CFS. Proč bychom měli být nadšeni schválením Ampligenu v Argentině? Protože v Argentině funguje moderní zdravotnický systém s přísným schvalovacím procesem nových léků. Doufejme, že toto bude předzvěstí věcí budoucích pro Ampligen. Více zde a zde, více o Ampligenu v češtině zde.

26.08.2016: KBT a GET nejsou terapie lege artis pro ME/CFS
Oficiální zpráva AHRQ byla doplněna. V reakci na žádosti amerických pacientských organizací a aktivistů vydala americká Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče (AHRQ) dodatek ke své zprávě z roku 2014. Podle nového přezkumu panelem odborníků AHRQ neexistuje dostatečný důkaz o účinnosti KBT a GET u pacientů s ME nebo ME/CFS. A právě tyto dvě terapie (speciální způsob cvičení a psychoterapie) se v mnoha zemích doporučují jako účinné. Je nepřípustné doporučovat pacientům neúčinné terapie jenom proto, že jsou levné, propagované a jiné zatím nejsou široce dostupné. Doufejme, že se v brzké době aktualizují stěžejní informační prameny o nemoci, ve kterých se tyto terapie stále ještě doporučují v rozporu s EBM (medicínou založenou na důkazech). Více zde, zde a zde.

02.05.2016: Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Květen - měsíc osvěty o ME/CFS
Tipy, jak pomáhat s květnovou osvětou, ZDE.

Videoprezentace k Mezinárodnímu dni ME/CFS ZDE.

26.01.2016: Vědci zkoumají
metodu umožňující identifikaci pacientů s ME/CFS, kteří budou s největší pravděpodobností reagovat na léčbu Ampligenem. Více ZDE.

21.12.2015: Pokojné Vánoce v co největší zdravotní pohodě vám přeje redakce me-cfs.cz
PF 2015

06.11.2015: Tisková zpráva
NIH o krocích pro posílení výzkumu ME/CFS. Více - ZDE.

17.09.2015: ME a RS – podobnosti a rozdíly
více - ZDE.