Pražský maraton – pozvánka na podporu charitativní akce pro výzkum ME/CFS
Autor: ME/CFS.cz <me-cfs(at)seznam.cz>, Tma: Akce charitativní, Vydno dne: 16. 04. 2015Aktualizace 3. 5. 2015:
Mike doběhl ve skvělém čase 4:07.
Vybraná částka pro Invest in ME na výzkum naší nemoci se zvýšila ze 450 na 1 100 liber.
GRATULUJEME!!!
Na stránkách Pražského maratonu najdete článek o Mikovi v rubrice "Jaký je Tvůj běžecký příběh?" s datem 30. 4. 2015. Mike v cíli

Darujte zde: https://www.justgiving.com/mikeseumarathons


Blíží se 12. květen – Mezinárodní den podpory nemocných ME/CFS (=myalgická encefalomyelitida - ME, později nazvaná chronický únavový syndrom - CFS). Jsme velice rádi, že vás můžeme informovat o skvělé dobročinné akci, která proběhne u nás v České republice a naprosto ideálně připadla na letošní květen (2015) – měsíc osvěty o ME/CFS.

logo Pražského maratonu

V neděli 3. 5. 2015 se poběží jeden z nejkrásnějších maratonských běhů světa - Pražský maraton. A naše společenství v něm bude mít vlastní želízko v ohni. MIKE HARLEY, odvážný mladík z Velké Británie, absolvuje tento závod pro Invest in ME (IiME), populární britskou charitativní organizaci podporující výzkum ME/CFS.

Mike rozhodně není žádný troškař. Na podporu Invest in ME má v plánu uběhnout maraton v každé zemi Evropské unie.

Prosíme, sdílejte tuto informaci v zájmu osvěty o naší nemoci co nejvíce, a přijďte v neděli 3. května podpořit Mika přímo k trati i se svými rodinami a přáteli. Pro setkání fanoušků Mika jsme vybrali místo poblíž Prašné brány, která je na trase maratonu nedaleko 13. kilometru a nedaleko občerstvovací stanice pro běžce na Ovocném trhu. Metrem jeďte na stanici Náměstí Republiky, pak sejděte do ulice Na Příkopě, na křižovatku s Celetnou (trasa maratonu zde zahýbá z Celetné do ulice Na Příkopě). Nepřecházejte ulici. Je zde celkem dost místa a Prašná brána bude v pozadí.

Mapka

Předpokládaná doba, kdy se běžci maratonu přiblíží k Prašné bráně, je podle organizátora maratonu mezi 9:39 a 11:14 dopoledne, tudíž navrhujeme přijít povzbuzovat kolem 9:30. Mapu s trasou maratonu si můžete prohlédnout ZDE.

12. 5. Den osvěty ME/CFS

Obrázek od ME Awareness Pics

Neváhejte přijít s modrými stužkami, a kdo chce i s dalšími modrými doplňky nebo rovnou celý v modrém, třeba i nápadném oblečení - aspoň se naše skupina pozná na první pohled :-), a pokud to půjde, i s velkými nápisy ukazujícími podporu Mikovi, např.: „GO MIKE!“ nebo „Good luck Mike!“ nebo „Run, Mike, run!“.

Protože pro nás může být těžké vydržet někde v ruchu na ulici, raději se vybavte třeba skládací židličkou apod., abyste nemuseli dlouho stát, nebo na akci delegujte své rodiny a přátele. Kdo chce, a pokud to bude možné, může se s Mikem během maratonu společně vyfotografovat pro další propagaci celé akce. Nebo i bez Mika se lze vyfotit - jako fanoušci Invest in ME (pošlete nám, prosím, případné fotografie do redakce).

Máme mimořádnou příležitost zviditelnit naši nemoc. Na Pražském maratonu bude přítomno hodně médií, a to i zahraničních. Je to prestižní akce. Zkusíme vizuálně upoutat pozornost kamer modrými stuhami, doplňky a nápisy.

O Mikově celém projektu se dozvíte na:
- oficiální stránce: http://www.mikeseumarathons.com/,
- nebo na živém Mikově blogu: http://mikeseumarathons.blogspot.co.uk/,
- uživatelé Facebooku mohou sdílet info přímo ze stránky akce: https://www.facebook.com/mikeseumarathons?fref=nf

O charitativních akcích typu „běžet pro dobrou věc“

Tento typ charitativní akce ještě není v ČR příliš známý, ale v anglicky mluvících zemích se těší velké oblibě a má i dlouhou tradici. Všeobecné informace najdete na stránkách pražského maratonu - http://www.runczech.com/cs/charita/pim-charitativni-projekty/index.shtml

Stručně řečeno jde o to, že si určitý dobrovolník přeje pomoci nějaké charitativní věci nebo organizaci, a proto se rozhodne udělat něco výjimečného. Většinou to bývá náročný fyzický výkon nebo něco jinak obdivuhodného, co vzbudí pozornost společnosti. A lidé za to, že dobrovolník akci splní, jednoduše posílají finanční dary, nikoliv však tomu dobrovolníkovi, ale charitě, kterou se rozhodl splněním vytčeného závazku podpořit. Dobrovolník si žádné z těchto darů nenechává, i když sám může mít často náklady spojené se splněním akce.

Mike se rozhodl běžet evropské maratony pro charitu Invest in ME a vzkazuje všem příznivcům: „Podpořte mě a darujte na výzkum ME/CFS."

Darovat Invest in ME je možné zde: https://www.justgiving.com/mikeseumarathons/

A proč se Mike rozhodl právě pro IiME? Poběží pro svého kamaráda Iana, který trpí ME už více než 8 let.

Mike a Ian

Zatím se Mikova sbírka pohybuje kolem úžasných 450 liber (asi 16 000 Kč), přitom Pražský maraton bude teprve druhý z celkově plánovaných 28 maratonů po celé EU!

Mike také není žádný začátečník, co se týká podobných akcí pro charitu. Už má na svém kontě pro Invest in ME podobnou akci s názvem "92 za 92“. V jejím rámci ještě se třemi dalšími dobrovolníky musel zvládnout za 92 hodin navštívit 92 fotbalových stadionů v Anglii. Výtěžek z této akce dosáhl 4.000 liber (téměř 150 000 Kč) pro Invest in ME. Této akci se dostalo i hodně publicity ve sportovních časopisech, místních novinách, dokonce i během samotných fotbalových zápasů. Více: http://www.92in92.blogspot.co.uk/

BRAVO MIKE!

--------------------------------------------

Běžecké maratony jsou u nás vnímané jako čistě sportovní akce, ale v zahraničí mají běžci z různých charitativních „stájí“ velkou přízeň publika a zájem médií.
https://www.virginmoneylondonmarathon.com/en-gb/charity/run-charity/reasons-run-charity/
Objevují se i běžci v kostýmech, kteří běží pro některou charitativní organizaci a snaží se o co největší pozornost.
http://www.thecomet.net/news/london_marathon_2014_stotfold_man_runs_marathon_as_disco_ball_for_cancer_research_uk_1_3546342

-----------------------------------------------