Jak pomáhat s květnovou osvětou o ME
Autor: ME/CFS.cz <me-cfs(at)seznam.cz>, Tma: Akce osvětové, Vydno dne: 30. 04. 2013JIM

Mezinárodnímu dni podpory nemocných ME/CFS jsme v roce 2012 připravili plakáty a letáčky, které můžete i letos v květnu volně vytisknout a vyvěsit na místech k tomu určených - na legálních plakátovacích plochách a se souhlasem v čekárnách zdravotnických zařízení. Dále nabízíme stažení obrázků určených na Facebook.

Plakátky vyvěšené v jednom městě sice příliš nepomohou k větší osvětě, ale pokud se zapojí by? jen 30 lidí a ve 30 městech čR vyvěsí naše plakáty, určitě už to bude mít význam. čím více lidí a více měst se zapojí, tím lepší celkový dopad bude osvětová akce mít. Facebook je díky oblíbenosti u milionů lidí velmi silnou zbraní pro šíření osvěty. KDYŽ NÁS STÁT IGNORUJE, PORAÏME SI SAMI!

Plakát ke stažení ZDE
Letáčky ke stažení ZDE
Obrázky na Facebook ZDE (Dostupná je česká i slovenská verze!)

Návod: Plakát je určený pro tisk na žlutý papír, ale je možné použít i jiný barevný papír v pastelovém odstínu, popř. bílý, který je ale málo výrazný. Plakáty jsou připravené pro formát A4. Letáčky se po vytisknutí na bílý nebo barevný papír A4 rozstřihnou na 4 kusy. Obrázky na Facebook lze používat kdekoliv na Facebooku a sdílet je online. Na tištěnou verzi nejsou autorská práva. Použití plakátů a letáčků není omezeno, naopak - čím více je využijete, tím lépe. Požádejte o spolupráci své přátele a rodinné příslušníky, a? se plakáty rozletí do všech koutů naší země.

Vyhodnocení akce umožníte, pokud vylepené plakátky vyfotografujete a s názvem města nám foto pošlete (i anonymně) na náš redakční e-mail me-cfs@seznam.cz – viz příklad z loňska plakát v Praze. Na Facebooku zase pomůžete stisknutím tlačítka „Like“ („To se mi líbí“) na stránce zde.

Upozornění: Neradi bychom vám způsobili jakékoliv problémy, proto věnujte pozornost několika následujícím informacím. Občan, který vylepuje tiskoviny mimo místa pro tento účel vyhrazená (například na sloupech veřejného osvětlení nebo zastávkách MHD) se dopouští přestupku, za který lze uložit vysokou pokutu. Výlep plakátů by měla v každé obci upravovat obecně závazná vyhláška (pro příklad se podívejte zde), kterou může obec upravit, na kterých místech je vylepování plakátů zakázáno, resp. kde je takováto činnost povolena, tzn. vymezit obecní plakátovací plochy a stanovit přiměřené povinnosti ve vztahu k jejich užívání. Zjistěte tedy v jednotlivých obcích, zda tato vyhláška existuje (bývají dostupné na webu obcí), a kde je možné legální výlep našich plakátů provést.

Další možnost, jak přispět k osvětě:
Darování DVD s filmem Nevyslyšené hlasy
Upozornit média na problematiku ME/CFS
Osobně podporovat výzkum

Osvěta v roce 2013

Osvěta na den ME/CFS

Osvěta v roce 2012: Zprávu o své účasti na osvětové akci k 12. 5. 2012 do redakce ME/CFS.cz poslalo jen pár dobrovolníků, a to z okruhu přátel a rodin nejvíce postižených pacientů. Osvětové plakáty se díky nim objevily v těchto městech: Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Jaroměř, Náchod, Turnov, Trutnov, Semily, Hořice, Havlíčkův Brod, Hlinsko, Chotěboř, Světlá nad Sázavou, Litomyšl, Kunštát, Boskovice a Letovice. Plakáty a letáky aktivisté umístili i v lékárnách, poliklinikách a na MÚ. Pokud by byla účast větší, mohla by květnová osvěta obletět celou naši republiku!

ZVěTŠIT

Foto z rozdávání letáků v ulicích měst