Film Nevyslyšené hlasy přichází do české republiky
Autor: ME/CFS.cz <me-cfs(at)seznam.cz>, Tma: Informace z domova, Vydno dne: 12. 05. 2013

Do české republiky právě přichází oceňovaný dokumentární film Nevyslyšené hlasy (v orig. Voices from the Shadows), který je možné zakoupit na DVD s českými titulky. Je toho spousta, co by se dalo říct k tomuto velmi působivému, intimnímu a dojemnému snímku. Začněme tím, že pokud tento rok uvidíte pouze jediný film, měly by to být právě Nevyslyšené hlasy.

Film se zabývá životními osudy několika pacientů, kteří trpí těžkou formou neurologické nemoci myalgická encefalomyelitida a jejich blízkých. Příběhy se prolínají se slovy specialistů a výzkumníků této nemoci. Utrpení pacientů, dospělých i dětí, je nepředstavitelné - jejich odvaha je obdivuhodná.

Ale film také představuje pohled na velmi důležité téma přístupu k této nemoci ze strany některých zdravotníků a úřadů: zanedbávání a v některých případech přímo odsouzeníhodné chování k těžce nemocným lidem. Jsou to příběhy, které se skutečně staly a stále stávají ve vyspělé společnosti.
A někdy jde o život a smrt.

Více informací o obsahu filmu (v angličtině) zde: http://voicesfromtheshadowsfilm.co.uk/synopsis/

Obsah článku:
- Historie filmu
-
Co lidé říkají o filmu
-
Filmová upoutávka
-
Film měnící názory na nemoc
-
Jak film koupit
-
Jak film darovat

Historie filmu

Autory filmu jsou paní Natalie Boulton a její syn Josh Biggs - maminka a bratr pacientky s ME, která je těžce nemocná již více než 20 let. Film vznikl za pomoci jejich rodiny, včetně finanční. Hudbu k filmu věnoval skladatel David Poore, který byl nominován na cenu Emmy.

Film měl premiéru v roce 2011 na festivalu Mill Valley v Kalifornii, kde vyhrál cenu publika za nejlepší mezinárodní dokumentární film.

Obr. ceny získané filmem Nevyslyšené hlasy

Po premiéře filmu se uskutečnila beseda s jedním z předních výzkumníků ME/CFS dr. Josem Montoyou, infekčním lékařem ze Standfordské univerzity, s novinářem Davidem Tullerem, autorem několika článků o ME/CFS pro americké noviny The New York Times, pacientkou s ME/CFS a filmařkou Natalií Boulton. Diskuzi, která následovala po premiéře filmu (v angličtině) lze zhlédnout zde:

http://voicesfromtheshadowsfilm.co.uk/mill-valley-discussion/

Na webových stránkách filmu se píše:

„Film Nevyslyšené hlasy je nezávislý projekt, který jsme cítili, že musíme udělat, abychom se mohli pokusit pomoci udělat nějaký rozdíl v životech tolika báječných lidí, mladých, i ne tak mladých, kteří trpí těžkou formou ME. Nyní potřebujeme vaši pomoc, abyste používali film a informovali ostatní o této situaci. Prosíme, kupujte si DVD s filmem a rozdávejte jej ostatním, hlavně profesionálním pracovníkům, kteří by mohli pomoci změnit životy tolika lidí doposud žijících ve strachu a izolaci. Žádným způsobem na filmu nevyděláváme, pouze prosíme ostatní, aby také pomohli.“


Co lidé říkají o filmu

„Myslím, že film je působivý, a že by měl být součástí studia medicíny na vysokých školách ve Spojených Státech... ukazuje, že lékařská arogance spolu s jednostranným pohledem může být tolik škodlivá a může přinést další utrpení skupině pacientů, kteří již hluboce trpí.“
Dr. Montoya, Univerzita Stanford, fakulta medicíny
http://chronicfatigue.stanford.edu/
(Video s dr. Montoyou o ME/CFS v angličtině: http://www.youtube.com/watch?v=Riybtt6SChU&NR=1&feature=endscreen)

Film, který změní život. Osloví každého, kdo ho uvidí.“
Sonia Poulton, novinářka z britských novin The Daily Mail
http://www.dailymail.co.uk/debate/article-2141230/All-mind-Why-critics-wrong-deny-existence-chronic-fatigue.html


„Nevyslyšené hlasy je hluboce dojímavý dokumentární film, který odhaluje realitu lidí s těžkou formou ME/CFS a jejich pečovatelů... Doufáme, že tento typ iniciativy pomůže povzbudit přehodnocení předpojatosti proti ME/CFS u výzkumníků a zdravotníků, a že přinese obnovený zájem o výzkum v tomto oboru, zejména vzhledem k zvyšujícímu se počtu důkazů v biomedicínském výzkumu ME/CFS.“
Dr. Eliana Lacerda, CFS/ME Observatory ve Škole hygieny & tropické medicíny v Londýně


„Kdybych mohl každého člověka na světě přinutit, aby se podíval pouze na jediný film, vybral bych tento film. Je to můj film roku. Bude to můj film desetiletí. Coby kritik trávím svůj život tím, že doufám, že najdu filmy, které mě osloví. Film Nevyslyšené hlasy tohle překonal. Je to film, který mluví za mě. A chtěl bych, abyste ho vyslyšeli.“

Scott Jordan HarrisChicago Sun-Times http://blogs.suntimes.com/foreignc/2012/02/life-in-the-shadows.html


„Film Nevyslyšené hlasy je nejdůležitější a nejvýznamnější film o ME v pediatrii, který kdy byl vytvořen.“
Profesor Leonard Jason, univerzita DePaul, Chicago
http://csh.depaul.edu/centers-and-institutes/ccr/about/Pages/default.aspx

 

Upoutávka

Odkaz na upoutávku na film s českými titulky:
https://www.youtube.com/watch?v=4CZ6FIkQ5Rk

 

Film, který mění názory na naši nemoc

Naši nemoc veřejnost a často i naše okolí nechápe. Ale film Nevyslyšené hlasy může pomoci změnit - a již změnil - názor některých lidí na ni.

Britská novinářka Sonia Poulton změnila názor po zhlédnutí filmu

Jedním z příkladů změny názoru na naši nemoc je zkušenost britské novinářky Sonii Poulton, která po zhlédnutí filmu v květnu 2012 napsala tento článek (v angličtině): http://www.dailymail.co.uk/debate/article-2141230/All-mind-Why-critics-wrong-deny-existence-chronic-fatigue.html

článek začíná tím, co si novinářka dříve myslela o ME. Do té doby, než jí jeden ze čtenářů poslal film Nevyslyšené hlasy, to bohužel byly pouze nelichotivé názory:

„Na základě vůbec žádných osobních znalostí - naštěstí ani já, ani nikdo z mých blízkých nemá ME - moje mínění [o ME] pocházelo z toho, jak svět tuto nemoc zobrazuje. Stejně jako miliony dalších lidí jsem viděla ME pohledem zdravotnických institucí, vlády a médií. Nebyl to hezký obrázek.“

Poté, co Sonia Poulton film zhlédla, zásadně změnila názor na naši nemoc a napsala tohle:

„Dostávám každý měsíc desítky klipů a filmů a snažím se dívat se na tolik z nich, kolik vůbec můžu, ale na filmu „Hlasy“ bylo něco, co mi vzalo dech. Jeden z důvodů, proč film měl takový vliv, je to, že zpochybnil moje zakořeněné předsudky proti ME. Díky „Hlasům“ - a následnému výzkumu, který jsem provedla - jsem si uvědomila, že to, co jsem si myslela, že vím o této nemoci, je falešná představa a, což je důležitější, bylo to ve skutečnosti poškozující pro takto postižené [lidi].“

Ve zbytku článku Sonia Poulton popisuje 12 mýtů o myalgické encefalomyelitidě, například, že ME není duševní nemoc nebo extrémní únava (ale závažná komplexní multisystémová nemoc), a že touto nemocí netrpí pouze dospělí.

Další článek od této novinářky na téma ME/CFS je z 19. září 2012:
http://poultonblog.dailymail.co.uk/2012/09/me-no-more-in-the-mind-than-multiple-sclerosis.html


Promítání filmu v parlamentu v Severním Irsku

18. února 2013 proběhlo promítání filmu Nevyslyšené hlasy ve Stormontu (v Belfastu), sídle parlamentu Severního Irska. Akci zorganizovala organizace ME Support Northern Ireland. Promítání se konalo v historické Dlouhé galerii (Long Gallery), kterou v minulosti navštívili například dva prezidenti Spojených států. Na promítání přišli pacienti s ME a jejich rodiny a také osm poslanců parlamentu Severního Irska. Po dobu promítání filmu bylo naprosté ticho a všichni poslanci zůstali po dobu promítání celého filmu. Jim Wells, zvolený ministr zdravotnictví a místopředseda komise pro zdraví a sociální péči parlamentu Severního Irska s politováním odsoudil zastaralý přístup k ME, který mají někteří lékaři, a řekl:

„Jsme přesvědčeni. ME NENÍ psychiatrická nemoc.“

Více informací zde: http://voicesfromtheshadowsfilm.co.uk/2013/great-success-at-stormont/ a zde: http://www.oneagleswings.me.uk/Voices-Stormont-Newsletter-18-02-13.pdf

Pomůže film změnit názory na nemoc také v čR?

Určitě bychom to všichni velmi uvítali. Proto jsme film na DVD věnovali:

- Ing. Miloši Zemanovi a Ivaně Zemanové, prezidentovi čR a první dámě
-
JUDr. Pavlu Varvařovskému, veřejnému ochránci práv
-
MUDr. Aleně Šteflové, Ph.D., vedoucí kanceláře WHO v české republice
-
prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., děkanovi 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Také vy můžete DVD s filmem darovat a zapojit se do tolik potřebné osvěty, k níž vybízejí autoři dokumentu. Více informací o tom, komu a jak film darovat najdete ZDE.

 

Jak film koupit

Film je 63 minut dlouhý. Je v angličtině a s titulky v češtině a dalšími sedmi jazyky (holandštině, němčině, španělštině, švédštině, japonštině, francouzštině a italštině)

Cena DVD je 155,- Kč. 
Objednávky zasílejte na e-mail: HlasyMECFS@centrum.cz 
Uveïte v nich jméno a adresu, na kterou má být film zaslán a kolik kopií DVD objednáváte.
Film bude zaslán buï na dobírku, nebo po zaplacení předem na účet. Pokud objednáváte více než jedno DVD na stejnou adresu, konečná cena bude před zaplacením potvrzena emailem.

Objednávky do české republiky:
Cena za jedno DVD na dobírku je celkem 230,-Kč  
(7,-Kč obálka + 34,-Kč doporučená zásilka + 34,-Kč dobírka + 155,-Kč DVD)

Cena za jedno DVD platbou na účet předem je celkem 196,-Kč  
(7,-Kč obálka + 34,-Kč doporučená zásilka + 155,-Kč DVD)
číslo účtu je 2200373775, kód banky 2010 – prosíme, napište své jméno a příjmení do zprávy pro příjemce.

Objednávky na Slovensko:
Prosíme, pošlete e-mail na adresu HlasyMECFS@centrum.cz, abychom se domluvili.

Objednávky do dalších zemí jsou možné přímo na stránkách filmu:
http://voicesfromtheshadowsfilm.co.uk/shop-dvds/

 

Poznámka vlastníka autorských práv:

DVD je určeno pouze pro domácí promítání.
Autoři filmu upozorňují, že film není vhodný pro děti nebo lidi, kteří jsou velmi těžce nemocní s ME.

Pozn. red.: Projekt ME/CFS.cz je nekomerční a z prodeje DVD nemá žádnou provizi.

Zpět na začátek